Ukryte koszty twardej wody

Ukryte koszty twardej wody

Opublikowano 31/10/2018

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Wielu mieszkańców budynków i zarządców obiektów ma świadomość problemów spowodowanych przez twardą wodę - od zatkanych rur i obniżonej efektywności kotłów po przedwczesne awarie urządzeń, które używają do działania podgrzanej wody. To, nad czym zastanawiamy się dużo rzadziej, to wpływ twardej wody na ogólną żywotność infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, zużycie energii, czy na środowisko naturalne.

AdobeStock 91116899

Problem: ukryte koszty twardej wody

Twarda woda ma duży wpływ na żywotność infrastruktury hydraulicznej, zużycie energii i środowisko naturalne.

  • Nieefektywność energetyczna. Minerały wytrącające się z twardej wody wpływają na podwyższone zużycie energii. Podgrzewacze wody, bojlery i urządzenia hydrauliczne muszą być w dobrym stanie, aby w domu mieszkało się komfortowo. Tymczasem twarda woda zawiera minerały, m.in. sole wapnia i magnezu, które gromadzą się na elementach grzejnych i wewnętrznych powierzchniach kotłów, powodując narastanie kamienia i zmniejszając wydajność urządzenia. Rosnąca warstwa kamienia obniża zdolność urządzenia do ogrzania wody, powodując, że zużywa ono więcej energii, a tym samym podnosi koszty mediów. Warstwa kamienia o grubości ok 1 mm zmniejsza wydajność wymiennika i zużycie paliwa o ok. 10%. W związku z tym koszty eksploatacji urządzeń grzewczych wzrastają średnio o 20%. I to wszystko przez kamień kotłowy!
  • Częstsze wymiany sprzętu. Żywotność sprzętu, przez który przepływa twarda woda, ulega skróceniu z powodu dużej awaryjności i konieczności kosztownych napraw lub wymiany. Aby ratować sprzęt, okresowo wylewa się zanieczyszczenia do kanalizacji, a wodę w kotle wymienia się na nową. Jest to jednak uciążliwa i niełatwa praca, która powoduje marnowanie wody, energii i środków finansowych.
  • Ochrona środowiska. Domy użytkującą twardą wodę muszą wykorzystywać więcej środków czyszczących, chemikaliów i detergentów, aby dorównać efektom czyszczenia uzyskanym przy użyciu zmiękczonej wody. Dla każdego stopnia twardości wody zużycie detergentu wzrasta o 2 do 4% na każde 4m3 wody. Twarda woda oznacza również, że ta zwiększona ilość ścieków i zanieczyszczeń dostaje się do kanalizacji i zanieczyszcza środowisko…

AdobeStock 193161606

Rozwiązanie: Twarde oszczędności z miękką wodą

Problemy związane z twardą wodą można łatwo zminimalizować, stosując zmiękczacz wody, który ogranicza niemal do zera tworzenie się kamienia.

  • Oszczędności. Pozbycie się jonów wapnia i magnezu z wody zapobiega gromadzeniu się kamienia i przegrzewaniu się urządzeń wykorzystujących ciepłą wodę. Używanie miękkiej wody pozwala zaoszczędzić na wymianie sprzętu i usługach, sprzętach elektrycznych i gazowych oraz detergentach i środkach chemicznych. W typowym punkcie usługowym, np. w niewielkiej restauracji, która używa twardej wody, miesięczne koszty ogrzewania wynoszą ok. 3000 PLN. Zmiękczenie wody może dać oszczędność energii rzędu 20%, co przy tych wyliczeniach da ok. 7000 PLN rocznie. Zmiękczacze wody pomagają również zaoszczędzić nawet do 50% na kosztach detergentów i do 25% na przestojach spowodowanych naprawami zakamienionego sprzętu. Wreszcie, miękka woda pomaga wydłużyć żywotność sprzętu, co oznacza mniej kosztów serwisowych.
  • Wybór odpowiedniego zmiękczacza. Aby zmiękczyć wodę, zacznij od analizy składu wody, aby określić jej twardość lub inne potencjalne problemy z Twoją wodą, np. zawartość żelaza w przypadku wody studziennej. Dostępnych jest wiele rozwiązań zmiękczających wodę. Zawsze zasięgaj porady wykwalifikowanego, lokalnego specjalisty ds. uzdatniania wody, aby upewnić się, że otrzymujesz najlepszą rekomendację dla swoich potrzeb.

AdobeStock 109009735

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept