Twój kot zna się na fizyce lepiej niż Ty. Przyjrzyj się, jak pije wodę.

Twój kot zna się na fizyce lepiej niż Ty. Przyjrzyj się, jak pije wodę.

Opublikowano 20/06/2019

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Wyobraź sobie spragnionego psa lub kota podchodzącego do miski z wodą. Pewnie masz teraz przed oczami uroczego futrzaka, który łapczywie pochłania wodę, używając języka jak chochli, prawda? Otóż nie! Nasi milusińscy piją wodę w dużo bardziej pomysłowy sposób, niż myślimy. Zacznijmy od kotów.

AdobeStock 142700622

Jak koty piją wodę?

Koty piją tak szybko, że gołym okiem ciężko zauważyć jak to robią. Dopiero w 2010 r. naukowcy uznali, że warto zacząć je podglądać i zbadać ten ciekawy proces.

Kiedy kot wypija wodę, wysuwa błyskawicznie język i zwija czubek języka do tyłu, a nie do przodu. Ta zwinięta końcówka dotyka wody, ledwo muskając jej powierzchnię, a następnie bardzo, bardzo szybko wycofuje język. Woda przykleja się do języka, a mini-strumień wystrzeliwuje następnie do pyszczka dzięki siłom kohezji i adhezji. Czysta fizyka :) Kot zamyka pyszczek dokładnie w tym momencie, w którym najwięcej wody znajdzie się w środku, zanim siła grawitacji weźmie górę. W zwolnionym tempie wygląda to tak:

Koty domowe poruszają językiem w tempie 1 metr na sekundę, co pozwala im stworzyć 4 mini-strumienie na sekundę. Wszystkie inne koty, takie jak jaguary, tygrysy, lwy, gepardy i lamparty, stosują tę samą technikę. Jedyną różnicą jest to, że największe koty, takie jak lwy, robią to nieco wolniej, około dwa razy na sekundę, co pozwala ich większym językom połknąć więcej wody.

Jak psy piją wodę?

Kiedy opublikowano wyniki badań uznano, że ta technika picia jest wyjątkowa dla kotów, ponieważ psy gołym okiem piją bardziej niechlujne. Jednak w 2011 r. naukowcy z Harvardu wykorzystali fotografie o dużej prędkości i potwierdzili, że psy piją wodę przy użyciu tej samej metody, co koty. Różnica polega na tym, że psy beztrosko zanurzają języki całkowicie w wodzie, stąd ta wiecznie zachlapana podłoga...

Oto jak pies pije wodę. Mechanizm taki sam jak u kotów, tyle że finezji brak :)

Wygląda na to, że koty instynktownie rozumieją mechanikę płynów, dzięki czemu są w stanie brać największe łyki w najszybszy możliwy sposób. To świetna wiadomość dla wszystkich kociarzy, którzy wierzą, że ich koty są w rzeczywistości geniuszami uwięzionymi w super zwinnych ciałach. Teraz macie dowód.

Na koniec podrzucamy Wam ciekawe zdjęcie. Nie wiecie na co patrzycie? Oto kilka gołębi które rozgryzło jak dzięki wspólnemu wysiłkowi schłodzić się w fontannie. Jeden obciąża własnym ciężarem drążek, drugi steruje strumieniem, trzeci korzysta z chłodzącej kąpieli :) A tak przy okazji, czy wiesz, że gołębie są jednymi z najmądrzejszych ptaków na świecie?

pigeons drinking water from a fountain

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept