Twarda woda a podlewanie kwiatów

Twarda woda a podlewanie kwiatów

Opublikowano 14/03/2017

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Kwiaty doniczkowe wprowadzają w domu przyjemną, ciepłą atmosferę. Pewnie poświęcasz roślinom sporo czasu, upiększasz je, regularnie podlewasz i cieszysz się z każdego nowego listka albo pędu. Ale czy wiesz, że to, jaką wodą podlewasz kwiaty, ma ogromny wpływ na to, w jakiej są kondycji? Przeczytaj, jaka woda nadaje się do podlewania i zraszania roślin, a jaka im zdecydowanie nie służy.

AdobeStock 105160387 1

Twarda woda nie nadaje się do podlewania kwiatów

Do podlewania roślin doniczkowych używasz najprawdopodobniej wody wodociągowej, prosto z kranu. Taka woda jest wskazana dla większości odmian roślin. Zostawiasz ją pewnie na jakiś czas, żeby się odstała i żeby ulotnił się z niej chlor, dodawany zwykle w procesie uzdatniania wody przez wodociągi. Jeśli jednak Twoja woda jest twarda (możesz to sprawdzić testerem paskowym lub gołym okiem na kabinie prysznicowej), to nic nie da. Twarda woda do kwiatów nie jest dobrym pomysłem w przypadku, gdy kwiaty wymagają podłoża o bardzo kwaśnym pH. Takie rośliny powinno się podlewać wyłącznie wodą miękką (ale bez chloru!), najlepiej prosto z kranu, ponieważ odstana woda ma wyższą temperaturę, niż ta pobrana bezpośrednio z kuchni lub łazienki. Są jednak gatunki kwiatów, które wolą wodę twardą - dzwonek różnolistny i pomarańcza miniaturowa.

31b0bd4e9390

Miękka woda do podlewania storczyków i roślin tropikalnych

Za wodę przefiltrowaną i zmiękczoną będą Ci wdzięczne zwłaszcza:

  • storczyki,
  • wrzosy,
  • wrzośce,
  • azalie,
  • kamelie,
  • rośliny tropikalnych lasów równikowych.

Możesz je również podlewać wodą destylowaną ale to każdorazowo dodatkowy zakup. Dobrym wyjściem jest również deszczówka, ale nie oszukujmy się – w mieszkaniu nie ma mowy o stałym dostępie do tego rodzaju wody... Ważne, aby podlewać kwiaty doniczkowe wyłącznie wodą, która jest zmiękczona bez użycia chemii, czyli w wyniku wymiany jonów w zmiękczaczu wody.

Orchidea storczyk kwitnacy od 2011 MZW 2194

Zraszanie

A czy twarda woda do zraszania roślin jest dobrym wyjściem? W żadnym wypadku. Po spryskaniu liści niezmiękczoną wodą, na ich powierzchni pojawi się jasny osad, który dobrze znasz z kabiny prysznicowej lub szklanek po wyjęciu ze zmywarki. Osad tworzy się przez obecność soli wapnia i magnezu w wodzie. Proces zmiękczania usuwa z wody te pierwiastki, dzięki czemu woda staje się miękka i osad już nie powstaje.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept