Trochę wody i kac z głowy

Trochę wody i kac z głowy

Opublikowano 29/06/2018

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

„Ałć, moja głowa… Dlaczego tak zaschło mi w gardle…?! I dlaczego ten pies musi akurat dziś tak ujadać…” Czujesz, że wczoraj to był o jeden drink za dużo? Kac – morderca czai się za rogiem, a Ty wcale nie chcesz zapraszać go do środka? Jest szansa, że wyjdziesz z tego cało, tylko pij dużo wody. Ile dokładnie?

AdobeStock 163017572

Kacu, dlaczego…

Kolorowe drinki i kufle zimnego piwa sprawiają w trakcie imprezy samą radość, ale to, co następuje później przywodzi na myśl tylko jedno zdanie „Już nigdy więcej…”. Jeśli nie zadziałasz na czas, po kilku godzinach bezlitośnie i bez ostrzeżenia obudzi Cię kac.

Kac pojawia się nieproszony z kilku powodów. Jednym z nich jest odwodnienie. Inne przyczyny to między innymi toksyczne substancje, których organizm nie toleruje. Są albo w napoju, albo tworzone w Twoim ciele, gdy wątroba wyrabia nadgodziny, aby pozbyć się nagromadzonego alkoholu. Ale zostawmy to. Ważne jest tylko jedno: poczuć się lepiej. Dobra wiadomość jest taka, że woda Cię poratuje. Gorsza jest taka, że aby dojść do siebie, potrzebujesz czasu.AdobeStock 187382221

Ile wody pić na kaca?                                                         

Trudno dokładnie powiedzieć, ile wody potrzebujesz. To zależy od tego, jak bardzo jesteś odwodniony i jak ciężki jest kac, ale na pewno dobrym pomysłem jest napełnienie dużej szklanki wodą i popijanie jej co jakieś dwie minuty. Jeśli twój żołądek poradzi sobie z tym, możesz wziąć kilka kolejnych łyków, ale jeśli jesteś w złym stanie, woda może sprawić, że szybko ją zwrócisz.

Popijaj wodę przez cały dzień, nawet po zniknięciu kaca. Pij również dużo wody następnego dnia. Niestety jedna impreza potrafi odwodnić Twój organizm na kilka dobrych dni…

A co z innymi napojami?

Nie musisz pić tylko wody, aby się nawodnić. Sok, herbata ziołowa, mleko, bulion warzywny, woda gazowana lub napoje bezalkoholowe też są w porządku. Jeśli chcesz się jak najszybciej postawić się na nogi, picie napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa lub czarna herbata, może pomóc Ci poczuć się trochę bardziej energicznie, chociaż nie na długo.

  • Nie słuchaj, jeśli ktoś Ci mówi „lecz się tym, czym się zatrułeś”. Picie większej ilości alkoholu, gdy masz kaca, opóźnia tylko nieuniknionego kaca i może sprawić, że dopadnie Cię ze zdwojoną siłą.
  • Zjedz coś. Świeże owoce są dobre, ponieważ zawierają dużo płynów i pomagają w nawodnieniu. Ale jeśli nie czujesz się na siłach, spróbuj czegoś prostego jak tost, jajka lub cokolwiek, co jesteś w stanie przełknąć.

AdobeStock 96083156

Jak zapobiegać kacowi?

Po fakcie wszyscy jesteśmy mądrzy. Obiecujemy sobie „Nigdy więcej nie tknę alkoholu”. Pijemy wodę, jemy coś pożywnego. Najlepiej byłoby dotrzymać danej sobie obietnicy, ale jeśli znowu zdarzy Ci się wyjść na drinka, spróbuj zaplanować to tak, żeby uniknąć efektu „dzień po”.

Wypij szklankę wody, zanim sięgniesz po alkohol i potem jak najczęściej między drinkami. To może spowolnić przyjmowanie alkoholu, więc nie będziesz w stanie wypić za wiele, a poza tym pomoże Ci utrzymać nawodnienie. I tak, będziesz prawdopodobnie chodzić przez to częściej do toalety ale to nadal 100 razy lepsze niż kac następnego dnia…

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept