Problemy z żelazem w studni

Problemy z żelazem w studni

Opublikowano 27/10/2016

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Po twardości, żelazo jest najczęstszym problemem występującym w wodzie studziennej. Dla mieszkańców domów z własnym ujęciem jest to na co dzień duże utrudnienie.

Niszczy instalacje wodne, wpływa na pogorszenie smaku i zapachu napojów, zostawia rdzawe plamy w kuchni, łazience, a nawet na praniu. Nie jest też obojętne dla skóry i zdrowia, zwłaszcza dzieci. Żelazo jest niełatwe w usunięciu, ale przy zastosowaniu odpowiedniej technologii, można sprowadzić jego zawartość w wodzie do zadowalającego poziomu.

hd mediaitemid22871 1372

Trudność w usuwaniu żelaza z wody wynika z faktu, że może mieć kilka postaci, z których każda może wymagać innego podejścia na etapie badania oraz eliminacji. Inne czynniki, takie jak poziom pH w studni, wpływają również na skuteczność podejścia do uzdatniania wody z własnego ujęcia. Kluczowe jest więc szczegółowe badanie próbki wody. Gdy tylko poznasz dokładną jakość wody w Twojej studni, wybór najlepszej metody usuwania żelaza jest stosunkowo prosta.

Różne rodzaje żelaza

W tym artykule zajmiemy się tylko najczęściej występującymi rodzajami żelaza. Żelazo jest zwykle obecne w studni w dwóch formach.

1. Jony żelaza trójdodatniego (III)

Tzw. czerwone żelazo wodne w studni jest zasadniczo czystym żelazem wodnym, które zostało wystawione na działanie tlenu - zwykle z powietrza, a tym samym zostało utlenione. Daje to charakterystyczne, czerwone zabarwienie. Taka woda po kontakcie z armaturą lub ubraniami, plami je na rdzawy odcień. Niestety plamy po powstaniu są trudne do usunięcia i przyczyniają się do niszczenia sprzętów oraz materiałów.  Niemniej przy odżelazianiu wody dąży się do uzyskania żelaza trójwartościowego, ponieważ żelazo wytrącone z wody jest łatwe do zatrzymania na różnego rodzaju złożach filtracyjnych.

2. Jony żelaza dwudodatniego (II)

Ten rodzaj żelaza w postaci płynnej nie nadaje wodzie żadnego koloru, ponieważ żelazo dwuwartościowe dokładnie się w niej rozpuszcza. Może znajdować się w wodzie, która nie zawiera tlenu. Zazwyczaj pochodzi z głębszych studni i wód gruntowych. Jony żelaza dwuwartościowego doskonale wchodzą w interakcję z rozmaitymi związkami organicznymi. W takich przypadkach proces odżelaziania może być trudniejszy.

Jak radzić sobie z żelazem w wodzie?

Usunięcie żelaza z wody jest możliwe dzięki filtrom odżelaziającym. W jaki sposób działają te urządzenia? Najprościej rzecz ujmując, żelaza można pozbyć się z wody w 3 krokach:

  1. Najpierw napowietrzając wodę, aby uzyskać żelazo trójwartościowe, które wytrąca się w formie osadu
  2. Zatrzymać osady z żelaza na powierzchni złoża wewnątrz odżelaziacza
  3. Wypłukać złoże z osadów

eXPERT close up 2

 

To, jakie złoże może znajdować się w odżelaziaczu, zależy ściśle od składu wody z własnego ujęcia, dlatego tak istotne jest wykonanie szczegółowego badania wody, najlepiej w lokalnej stacji SANEPIDu lub w specjalistycznym laboratorium. Nie musisz badać wszystkich parametrów. Wystarczy, że zlecisz zbadanie tych wymienionych poniżej:

  • bakterie grupy coli i fekalne
  • twardość ogólna
  • żelazo
  • mangan
  • amoniak
  • azotyny
  • chlorki
  • siarczany
  • odczyn pH
  • utlenialność
  • przewodnictwo
  • barwa
  • mętność
  • zapach

Doborem złoża w zależności od wyników analizy powinien zająć się profesjonalista w dziedzinie uzdatniania wody. Lista Autoryzowanych Partnerów EcoWater, którzy dobiorą złoże dla Twojej wody znajduje się tutaj.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept