O możliwościach edukacyjnych dzieci decyduje dostęp do wody

O możliwościach edukacyjnych dzieci decyduje dostęp do wody

Opublikowano 29/08/2018

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Wkrótce w polskich szkołach znowu zabrzmi dzwonek na lekcje. Po ponad 2 miesiącach przerwy dzieci wrócą do nauki i staną przed nowymi wyzwaniami, które wpłyną na to, jakimi ludźmi będą w przyszłości. Co ciekawe, w niektórych częściach świata, rok szkolny zaczyna się nie za kilka dni, a za kilka… miesięcy! O długości i terminie wakacji w dużej mierze decyduje klimat panujący w danej części świata.

Oto kilka przykładów:

 • Na półkuli południowej, np. w Brazylii, Chile i Argentynie, letnia przerwa od szkoły przypada na okres grudzień-luty.
 • W części Kolumbii, która ma bardzo zróżnicowany klimat i jest przedzielona równikiem, dzieci nie chodzą do szkoły w takim samym okresie jak Polacy. Druga połowa Kolumbii ma przerwę w grudniu i styczniu.
 • Kenia zamyka szkoły 3 razy w roku: w maju, sierpniu i grudniu.
 • W Australii edukacja trwa przez 12 lat. Im wyższa klasa, tym dłuższe wakacje.
 • W Bangladeszu dzieci mają tylko miesiąc przerwy od nauki – od połowy maja do połowy czerwca

rush 1822566 1280

Niestety nie każde dziecko ma szansę na edukację. To nie przypadek, że im cięższy dostęp do czystej wody w kraju, tym mniej dzieci chodzi do szkoły. Zamiast się uczyć, małoletni są zmuszeni do ciężkiej pracy, jak dorośli. Na świecie jest ponad 168 milionów dziecięcych robotników - to 11% wszystkich dzieci na świecie. Pozyskiwanie wody to jedno z zadań, które powierza się dzieciom w krajach trzeciego świata. Organizacja World Vision pisze o Etiopce o imieniu Worke, która każdego ranka, przed świtem, wyrusza, aby zebrać wodę. W porze suchej może to trwać nawet 6 godzin, ponieważ woda jest zgromadzona pod warstwą gęstego błota. "Na to potrzeba czasu", mówi Worke. "Nie mam innego wyjścia, jak tylko opuścić szkołę".

Każde dziecko zasługuje na czystą wodę. To nie tylko podstawowe prawo człowieka, to także niezbędny element do życia, który pozwala być pełnoprawną częścią społeczności i prawidłowo się rozwijać. Kiedy woda jest czysta i bezpieczna, pomaga dzieciom w utrzymaniu dobrej kondycji i prawidłowym odżywianiu. Zapewnia odpowiednie warunki sanitarne, umożliwia zachowanie higieny i zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Dzięki łatwiejszemu dostępowi do czystej wody, dzieci nie muszą chodzić na długie, niebezpieczne wyprawy do źródeł wody, która i tak jest zanieczyszczona niebezpiecznymi dla życia bakteriami. Liczby są szokujące, zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie zastanawiają się, jakim skarbem jest nieskrępowany dostęp do wody:

 • 844 mln osób na świecie wciąż nie ma dostępu do czystej wody.
 • Jedna trzecia światowej populacji (2,5 miliarda) nie ma dostępu do podstawowych warunków sanitarnych
 • Każdego dnia umiera prawie 1000 dzieci poniżej 5 roku życia z powodu choroby biegunkowej, powodowanej przez brak higieny oraz zanieczyszczoną wodę.

school 2819179 1280

 

Co oznacza dostęp do czystej wody dla krajów o najgorszej sytuacji wodnej?

1. Więcej czasu na rodzinę, edukację i poprawę warunków bytowych:

 • Kobiety mają więcej czasu na wychowywanie swoich dzieci i mogą brać udział w pracach przynoszących dochód.
 • Rodziny mają więcej czasu na poprawę warunków życia swoich dzieci.
 • Dzieci mają więcej czasu na uczęszczanie do szkoły.

2. Bezpieczniejsze i zdrowsze żywienie:

 • Wzrost produkcji zwierzęcej, będącej wartościowym źródłem białka.
 • Na działkach ogrodowych można uprawiać warzywa przez cały rok.

 3. Poprawa zdrowia:

 • Właściwe warunki sanitarne pozwalają na utrzymanie higieny.
 • Lepsze warunki sanitarne dają kobietom i dziewczętom więcej prywatności i bezpieczeństwo.
 • Higieniczne warunki chronią dzieci przed chorobami i zmniejszają ryzyko infekcji.
 • Nie ma konieczności odbywania wielogodzinnych wędrówek w celu umycia się lub zdobycia wody pitnej.

student 411947 1280

W wielu częściach świata na pozór prozaiczna wizyta w szkolnej toalecie, jest bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa, zwłaszcza dla dziewcząt.  Wiele młodych kobiet - szczególnie nastolatek, które weszły w okres dojrzewania - nie chodzi do szkoły z powodu braku prywatności, niedostępności urządzeń sanitarnych i niedoborów wody. Problemem są również mieszane toalety, które rodzą ryzyko niekontrolowanych zachowań o podłożu seksualnym ze strony dorastających chłopców. Organizacja charytatywna Water Aid podała, że tylko 45% szkół w krajach najmniej rozwiniętych i o niskich dochodach ma odpowiednie urządzenia sanitarne. Z kolei szkolny program sanitarny w Bangladeszu odnotował wzrost liczby dziewczynek o 11%, po tym jak wprowadzono ulepszenia higieniczne na terenie szkół.

teacher 476342 1280

Na szczęście sytuacja ulega powolnej, ale konsekwentnej poprawie. Coraz więcej organizacji charytatywnych i przedsiębiorstw, takich jak EcoWater, angażuje się w edukowanie o sytuacji wodnej na świecie oraz współfinansowanie źródeł czystej wody tam, gdzie miejscowa ludność ma z tym największy problem. Z roku na rok kurczy się część populacji, dla której woda to nieosiągalny luksus. Oby ten trend trwał i przybierał na sile!

Źródła:

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/w-polsce-zaczely-sie-wakacje-wiele-krajow-jeszcze-na-nie-poczeka-aa-HsTv-eEyV-xpee.html

https://theirworld.org/news/10-reasons-why-children-don-8217-t-go-to-school

World vision, „Water Message guide 2017”

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept