Nowy rok – nowi Wy. 12 powodów, aby w 2019 pić więcej wody.

Nowy rok – nowi Wy. 12 powodów, aby w 2019 pić więcej wody.

Opublikowano

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Koniec przerwy świątecznej i noworoczne postanowienia sprzyjają wdrażaniu nowych, zdrowych nawyków. Jednym z nich jest picie większej ilości wody. Jeśli należysz do grona osób, które po ostatniej północy 2018 obiecały sobie, że będą lepiej traktować swój organizm, to po pierwsze gratulujemy, a po drugie zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Znajdziesz w nim aż 12 dowodów na to, że picie większej ilości wody w 2019 to doskonały pomysł.

Woda zamiast coli

Woda jest drugim najpopularniejszym napojem na świecie po napojach bezalkoholowych. To nieco paraliżująca statystyka, ponieważ słodkie napoje stanowią zagrożenie dla zdrowia, zwiększając ryzyko otyłości, udaru mózgu i problemów z sercem. Tych zagrożeń można uniknąć, jeśli zrezygnuje się ze słodkich napojów, zwłaszcza gazowanych i zastąpi się je wodą, która nie ma negatywnych skutków ubocznych. Korzyści z nawadniania się jest mnóstwo. Oto 12 z nich.

AdobeStock 85918044

1. Prawidłowy bilans płynów

Około 70 procent ciała składa się z wody. Picie wystarczającej ilości H2O utrzymuje równowagę płynów w ciele, co pomaga transportować składniki odżywcze w organizmie, regulować temperaturę ciała, czy trawić jedzenie.

2. Kalorie pod kontrolą

Zapomnij o dietetycznych sztuczkach – picie wody to pewniak w walce z nadmiernymi kilogramami. Liczne badania wykazały związek między spożywaniem wody a utratą kilogramów. W jaki sposób? Woda po prostu pomaga szybciej osiągnąć uczucie pełności, przez co konsumuje się mniej kalorii.

3. Paliwo dla mięśni

Pocenie się na siłowni powoduje, że mięśnie tracą wodę. A kiedy mięśnie nie mają wystarczającej ilości wody, stają się zmęczone. Aby uzyskać dodatkową energię, spróbuj napić się wody, a łatwiej pójdzie Ci kolejna seria przysiadów.

AdobeStock 38846754

4. Zdrowszy wygląd

Niektóre toksyny w organizmie mogą powodować stany zapalne skóry, co prowadzi do zatkania porów i trądziku. Woda wypłukuje z ciała problematyczne toksyny i może zmniejszyć ryzyko pojawienia się niedoskonałości.

5. Wypijmy za nerki

Nasze nerki przetwarzają codziennie 200 litrów krwi, filtrując odpady i transportując mocz do pęcherza. Jednak aby dokładnie usunąć to, czego nie potrzebujemy w ciele, nerki potrzebują wystarczającej ilości płynów. Wznieśmy toast szklanką wody za nasze niestrudzone nerki!

AdobeStock 187382222

6. Organizm na wyższych obrotach

Jeśli przysypiasz nad nudnym projektem lub masz ze zmęczenia mroczki przed oczami, napij się wody. Odpowiedni poziom nawodnienia pomoże się skoncentrować się i pozwoli wrzucić kolejny bieg.

7. Walka z ziewaaaaaaaaaniem

Daruj sobie kolejną kawę. Woda również pomaga szerzej otworzyć oczy, zwłaszcza o poranku. Pamiętaj, że zmęczenie jest jednym z pierwszych objawów odwodnienia. Brak energii o poranku lub za dnia? Potraktuj to tylko jako kolejny powód, żeby wziąć wielki łyk wody!

AdobeStock 228034888

 8. S.O.S. na kaca

Jeśli jutro obudzisz się wczorajszy, odpowiedz kacowi szklanką wody. I kolejną. I jeszcze jedną. Nawodnij w ten sposób ciało, pomóż organizmowi pozbyć się skutków świętowania dnia poprzedniego i powstrzymaj ten okropny ból głowy...

9. Picie wody nie boli. 

Trochę wody może naprawdę zdziałać cuda. Bolące stawy, skurcze mięśni i drętwienia kończyn mogą pojawić się, jeśli organizm jest odwodniony. Spróbuj pić więcej wody i przekonaj się, czy to pomaga uśmierzyć bóle.

10. Trawienie jak marzenie

Nikt nie chce użerać się z problemami trawiennymi. Wypijana woda trafia między innymi do okrężnicy i wspiera jej prawidłowe funkcjonowanie, co docenia się zwłaszcza podczas wizyt w toalecie...

11. W zdrowiu i w chorobie

Gdy Twój organizm cierpi z powodu biegunki lub odwodnienia, pomóż mu w walce z chorobą. Zachowaj jednak czujność – nigdy nie zostało naukowo udowodnione, że woda sama w sobie pokona przeziębienie, więc nie zamieniaj wizyty u lekarza lub specjalistycznych farmaceutyków na dodatkową dawkę płynu.

AdobeStock 126018794

12. Rusz głową

Londyńskie badania wykazały związek między uczniami pijącymi wodę w sali egzaminacyjnej a wyższymi ocenami, co sugeruje, że H2O pomaga myśleć jaśniej. Chociaż nie jest jednoznaczne, czy picie wody ma coś wspólnego z lepszymi wynikami w nauce, nie zaszkodzi wypróbować tego sposobu!

Do dzieła!

Ilość wody, jakiej potrzebujemy dziennie, wciąż jest przedmiotem debaty, ale badania sugerują, że dorośli powinni pić od 9 do 16 szklanek H2O każdego dnia. Liczba ta zależy od poziomu aktywności, wieku i ilości wody konsumowanej w kawie, herbacie lub bogatych w wodę warzywach i owocach. Oto jak zacząć: pij szklankę wody zaraz po przebudzeniu i 30 minut przed zjedzeniem dużego posiłku (pomoże to również kontrolować apetyt). Przyzwyczaj się do popijania wody przez cały dzień. A jeśli Twoje kubki smakowe będą znudzone obojętnym smakiem, urozmaicić im życie dorzucając kilka cytrusów do butelki wielorazowego użytku, którą zawsze warto mieć pod ręką! Szybko się zorientujesz, że wszystkie powyższe korzyści płynące z wody będą na wyciągnięcie Twojej ręki!

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept