Niedługo możne zabraknąć wody pitnej

Niedługo możne zabraknąć wody pitnej

Opublikowano 17/07/2018

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Jesteś mieszkańcem błękitnej planety. To całkiem trafna nazwa dla Ziemi, której aż ¾ powierzchni zajmuje woda, ale tylko 0,1% tego zasobu to woda pitna. Wodą pitną mogłaby być też deszczówka, ale opady są niepewne i rozłożone nierównomiernie, dlatego nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania człowieka na wodę. Poza tym dziś jeszcze nie potrafimy gospodarować deszczówką tak, żeby było to efektywne.

Problem dotyczy wszystkich – bogatych i biednych

Coraz bardziej palącym problemem są zasoby wody pitnej, które kurczą się w zastraszającym tempie. Jeśli popijasz w tej chwili łyk wody, wyobraź sobie, że ten luksus jest nieosiągalny dla ponad 33% populacji na świecie. Organizacje UNICEF i WHO coraz częściej alarmują, że wody jest coraz mniej. Pomyślisz pewnie, że problem dotyczy krajów południowych i krajów rozwijających się? No cóż, nie tylko. Zjawisko niedoboru wody jest powszechniejsze i bliższe, niż nam się wydaje.

glass 1209754 1281 

Wśród 500 największych miast na świecie, aż ¼ ma problemy z dostarczaniem wody mieszkańcom. Głośny przypadek południowoafrykańskiego Kapsztadu, gdzie z powodu suszy zabrakło wody w kranach, spowodował wzmożoną dyskusję o zasobach wody na świecie. Wśród miast realnie zagrożonych w przyszłości brakiem dostępu do wody pitnej, obok Meksyku, Miami, Pekinu czy Kairu, jest też Moskwa i Londyn!

Dlaczego wody tak szybko ubywa?

Powodem zagrożenia niedostatkiem wody są zmiany klimatyczne, wywołane ingerencją człowieka, oraz fakt, że ludzi na świecie nieprzerwanie przybywa, a więc zapotrzebowanie na wodę rośnie. Najwięcej wody pochłania rolnictwo (70% zasobów!), hodowla zwierząt i przemysł. Dodatkowo w najbardziej zaludnionych krajach, jak np. Indie, o wodę się nie dba - jest ona zanieczyszczana, marnotrawiona i bezpowrotnie tracona…

watering 1822642 1280 

Co zrobić, żeby wody było więcej?

Wszystkie kraje na świecie powinny inwestować w nowe technologie pozyskiwania wody oraz przyzwyczajać mieszkańców do oszczędnego nią gospodarowania. Konieczna jest też odpowiedzialność społeczna koncernów konsumujących ogromne ilości wody oraz wdrażanie założeń polityki zrównoważonego rozwoju.

splash 1991842 1280

Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na zasoby wody na świecie. W głowie pewnie kołacze się myśl: „Co zdoła zrobić jeden człowiek?”. Ważniejsze raczej czego nie zrobi. Przede wszystkim niech nikt z nas nie marnuje wody. Wystarczy zmienić kilka rzeczy w codziennym życiu, aby przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, zmniejszyć eksploatację zasobów wodnych, a przy okazji zyskać pieniądze, które do tej pory szły w błoto.

Jak oszczędzać wodę?

Przede wszystkim sprawdź, czy nie masz wycieków wody w domu. Z kranu słyszysz non stop „kap, kap, kap”? Jeśli tak, to rocznie marnotrawisz mniej więcej tyle wody, ile mieści się w dwóch wannach. Co więcej? Zmień nawyki. Zakręć wodę, gdy myjesz zęby, skróć czas spędzony pod prysznicem, nie wrzucaj śmieci do toalety, tylko do kosza.

brushing teeth 2103219 1280 

Korzystaj z oszczędnych rozwiązań technologicznych: dwustopniowa spłuczka toalety, perlatory, zraszacze. Wybieraj urządzenia najbardziej ekonomiczne w eksploatacji, które zużywają minimum wody.

Stosuj aplikacje, urządzenia, które monitorują Twoje zużycie wody w domu. Na przykład zmiękczacze i filtry z funkcją monitorującą zużycie wody dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne. Spójrz co jakiś czas na prezentowane liczby i wykresy – łatwo wyczytasz z nich gdzie warto poszukać oszczędności i w jakich okresach pilnować się bardziej.

W miarę możliwości zbieraj i wykorzystuj wodę deszczową i wodę szarą, czyli wodę z wanien, umywalek i brodzików. Możesz oszczędzać, nawet jeśli nie masz specjalnej instalacji. Nie wylewaj wody po gotowaniu warzyw, jaj, ryżu czy makaronu. Po ostudzeniu podlej nią rośliny. W ten sposób nawodnisz je i odżywisz!

watering 1601143 1280 

Do podlewania w ogrodzie używaj zraszaczy. Pamiętaj, że lepiej podlewać rzadziej, ale obficie, wówczas woda dotrze do korzeni roślin. Ważna jest też pora nawadniania - najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura i parowanie są najniższe.

I na koniec - dawaj dobry przykład dzieciom. Jeśli wyniosą z domu dbałość o środowisko naturalne, kolejne pokolenia dostaną szansę na lepszą przyszłość, ze swobodnym i równym dostępem do wody.

Źródła: www.ekologia.pl, www.theguardian.comwww.woda.edu.plmuratordom.pl

 

 

 

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept