Nie marnuj wody podczas zmywania

Nie marnuj wody podczas zmywania

Opublikowano 29/11/2016

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Zamiast zmywania ręcznego, używaj energooszczędnej zmywarki. Choć może się wydawać, że zmywarka do naczyń zużyje więcej wody niż oszczędna pani domu, jest zupełnie odwrotnie. Nowsze zmywarki są bardzo ekonomiczne. Ty zużyjesz około 76 litrów wody do mycia ręcznego w zlewie, a tymczasem zmywarka do wykonanie tej samej czynności potrzebuje tylko jakieś 17 litrów.

Niektóre zmywarki są również wyposażone w specjalne szybkie lub ekonomiczne cykle, które zużywają jeszcze mniej wody i są idealne do lekko zabrudzonych naczyń. Jeśli myślisz o zakupie zmywarki po raz pierwszy lub rozważasz zastąpienie istniejącej, upewnij się, że kupujesz energooszczędny model. Pralki z oceną Energy Star zużywają do 45% mniej wody niż zwykłe zmywarki do naczyń.

washing machine 1772579 1920

Uruchamiaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna. Nawet jeśli używasz zmywarki oszczędzającej wodę, nadal ważne jest, aby maksymalnie wypełnić ją naczyniami przed włączeniem. To istotne, ponieważ w zmywarce używana jest ta sama ilość wody, niezależnie od tego, w jakim stopniu jest załadowana. To oznacza, że jeśli zbyt często włączasz urządzenie, marnujesz sporo wody.

Niepoprawne zapakowanie zmywarki może sprawić, że naczynia umyją się niedokładnie i będziesz zmuszona do powtórnego zmywania. Aby zoptymalizować siłę czyszczenia zmywarki, zawsze umieszczaj miski, kubki i pojemniki do przechowywania żywności do góry nogami, aby uniknąć gromadzenia w środku brudnej wody. Zachowaj odstępy między naczyniami. Pamiętaj też, żeby nie przepełniać uchwytu na sztućce.

tableware 555203 640

Aby zapobiec konieczności ponownego płukania naczyń, upewnij się, że używasz prawidłowego cyklu, odpowiedniej ilości detergentu i nie przeciążaj urządzenia. Możesz także oszczędzać wodę poprzez:

  • używanie opcji "mały ładunek"/”small load”, jeśli naczyń jest niewiele,
  • pomijanie płukania wstępnego, jeśli twoje naczynia nie są bardzo brudne,
  • unikanie cykli zawierających dodatkowe płukania, z których każdy może zużyć dodatkowe 20 litrów wody.

Jeśli myjesz ręcznie, nie pozwól na to, aby litry wody przepływały Ci przez palce. Możesz oszczędzić wodę wkładając do zlewu korek lub napełniając miskę wodą z płynem, zamiast pozwalać wodze płynąć nieprzerwanie z kranu. Napełniaj zlew tylko taką ilością wody, jaka jest potrzebna do umycia naczyń. Następnie płucz naczynia w zlewie pełnym czystej wody, zamiast robić to pod strumieniem z kranu.

everyday life 194218 640

Nie używaj strumienia z kranu do usuwania resztek jedzenia z garnków, patelni i naczyń. Zamiast tego ułóż brudne naczynia w misce z ciepłą wodą i pozostaw je do namoczenia, aż resztki jedzenia się oderwą.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept