Nie bagatelizuj oznak zimowego odwodnienia

Nie bagatelizuj oznak zimowego odwodnienia

Opublikowano 23/01/2019

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

W trakcie zimy temperatura spada, powietrze staje się suche, a nasze ciała są gorzej nawodnione, niż podczas cieplejszych miesięcy. Główną przyczyną niższego poziomu nawodnienia jest fakt, że ograniczamy picie wody w miesiącach zimowych. Latem łatwo jest popijać kolejne szklanki wody, ponieważ odczuwamy pragnienie - efekt uboczny upału. Zimą pragnienie jest mniej odczuwalne ale wcale nie oznacza to, że zniknęło.

Mniej się pocisz – to mylące!

Zimą słońca jest mniej, trudniej się spocić i dlatego często odnosimy mylne wrażenie, że wody potrzeba nam mniej. Tymczasem pragnienie wcale się nie zmienia, ponieważ ciepło pochodzące z grzejników, pieców i kominków daje nam tę samą lub nawet większą ilość ciepła, niż letnie słońce. Nasze ciała w większości, bo w ok. 70%, składają się z wody i niezależnie od pory roku, wymagają dobrego nawodnienia. I chociaż pragnienie jest dobrym wskaźnikiem odwodnienia, nie jest to wskaźnik doskonały. Zimą odwodnienie objawia się także przez spierzchnięte wargi, suchy kaszel, krwotoki z nosa, łagodne bóle głowy i trądzik.

AdobeStock 95275685

Pijesz – nie tyjesz

Kiedy ciało jest odpowiednio nawodnione, dużo łatwiej kontrolować apetyt. Gdy nie pijemy wystarczającej ilości płynów, nie mamy energii potrzebnej do rozbijania tłuszczy. W ten oto sposób często mylimy pragnienie z głodem, co prowadzi do spożywania większej ilości jedzenia, niż w rzeczywistości potrzebuje nasze ciało. Woda jest niezbędnym składnikiem kluczowych procesów biologicznych w organizmie, w tym regulacji temperatury ciała, wypłukiwania toksyn i utrzymania odpowiedniego metabolizmu.

AdobeStock 206091723

Ile wody trzeba pić zimą?

Ilość wody, którą należy pić, zależy od predyspozycji danej osoby. Czynniki takie jak poziom aktywności, waga, płeć i wiek powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o dziennej dawce wody. Przeczytaj nasze wytyczne i postępuj zgodnie z nimi, aby zapobiec odwodnieniu w zimowych miesiącach.

Wytyczne dotyczące  picia wody dla mężczyzn:

  • Jeśli prowadzisz w większości siedzący tryb życia, wypijaj 8-10 szklanek dziennie.
  • Jeśli regularnie ćwiczysz, pij od 10-14 szklanek dziennie.

Wytyczne dotyczące picia wody dla kobiet:

  • Jeśli prowadzisz w większości siedzący tryb życia, wypijaj 6-8 szklanek dziennie.
  • Jeśli regularnie ćwiczysz, pij 8-12 szklanek dziennie.
  • Jeśli karmisz piersią, wypijaj 7-10 szklanek dziennie.

Jak zapewnić sobie nawodnienie w czasie zimy?

W miarę, jak temperatura spada, zwykle mamy ochotę na gorący napój, aby się ogrzać – woda schodzi na dalszy plan. Przy -10°C szklanka zimnej wody wydaje się nieco mniej pociągająca, niż podczas upału, prawda? Na szczęście istnieje wiele innych sposobów na dostarczenie wody do organizmu, nawet jeśli nie sięgasz po wodę. Oto parę sugestii:

  • Jedz to, co zawiera dużą ilość wody. Owoce i warzywa są naturalnym źródłem wody i mogą stanowić nieocenione źródło witamin i minerałów. Arbuzy, jabłka, winogrona i jagody to tylko niektóre z owoców, które utrzymają dopływ wody.
  • Procenty tylko z wodą. miesiące zimowe prawie zawsze są pełne świątecznych przyjęć i imprez, które zachęcają do picia alkoholu. Do każdego koktajlu lub kieliszka wina, wypij szklankę wody.
  • Zjedz zupę. Zupa jest świetnym źródłem wody. Zupy z wkładem mięsnym i dużą ilością warzyw rozgrzeją twoje ciało, napełnią żołądek i zapewnią dodatkową dawkę niezbędnej wody.
  • Korzystaj z nawilżacza powietrza. Nawilżacze uwalniają wodę do powietrza, pomagając utrzymać odpowiednie nawilżenie ciała.

AdobeStock 212474254

Wypicie szklanki wody w miesiącach zimowych nie wydaje się niezbędne, ale jest równie ważne, a może nawet ważniejsze, niż w okresie letnim. Zdając sobie sprawę z tego, jak ważna jest woda, będziesz wiedzieć jak zadbać o swoje ciało, niezależnie od pory roku.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept