Kiedy warto wymienić zmiękczacz wody na nowy?

Kiedy warto wymienić zmiękczacz wody na nowy?

Opublikowano 28/12/2019

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Zmiękczacze wody wykonują ważną pracę, usuwając z wody w Twoim domu minerały takie jak wapń i magnez. Tak jak każde inne urządzenie, zmiękczacz wody ma określoną żywotność. Po latach komponenty zużywają się, pojawiają się problemy elektryczne i urządzenie może przestać działać poprawnie.

Jeśli zmiękczacz jest wysokiej jakości, poddaje się go okresowej konserwacji i po kilkunastu latach wymieni się złoże, może on posłużyć nawet 30 lat. Zwykle jednak przyjmuje się, że żywotność zmiękczacza wynosi od 10 do 15 lat. Po tym okresie warto pomyśleć o wymianie na nowszy model. To, jak długo zmiękczacz wody będzie działał, zależy również w dużej mierze od tego, jak będzie używany, co jest podyktowane jakością wody w Twoim domu. W przypadku zmiękczania bardzo twardej wody, konieczna może być wcześniejsza wymiana sprzętu. Ponieważ nie ma określonego czasu, kiedy należy wymienić zmiękczacz wody, ważne jest, aby nauczyć się dostrzegać oznaki kończącej się żywotności urządzenia.

Częste oznaki nieprawidłowej pracy zmiękczacza

Istnieje kilka sygnałów świadczących o tym, że zmiękczacz wody w Twoim domu nie dostarcza takiej jakości wody, jakiej byś się spodziewał. Pamiętaj jednak, że pojawienie się tych symptomów nie musi oznaczać konieczności wymiany zmiękczacza wody. Może to oznaczać, że urządzenie wymaga po prostu serwisu – wymiany części zużywającej się, rozbicia złogu solnego albo dosypania soli do zbiornika. Jeśli nie masz pewności co do problemu, skontaktuj się z lokalnymi ekspertami ds. uzdatniania wody i poproś ich o zapoznanie się z Twoją sytuacją. Oto cztery rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, a które mogą wskazywać na konieczność serwisowania lub wymiany zmiękczacza wody.

1. Mało piany

Jedną z oznak twardej wody jest mydło, które nie chce się pienić. Jeśli zauważysz, że ciężko ci się namydlić pod prysznicem, a płyn do naczyń za szybko się rozpuszcza, być może będziesz musiał sprawdzić zmiękczacz wody. Możesz też zauważyć, że zużywasz szampony i mydło o wiele szybciej niż zwykle, ponieważ musisz użyć więcej, aby wytworzyła się porządna piana.

AdobeStock 275622875

2. Problemy z praniem

Pranie ubrań w twardej wodzie może sprawić, że staną się one sztywne i drapiące. Zmiękczacz do tkanin może do pewnego stopnia przeciwdziałać tej sztywności, ale bardziej skutecznym rozwiązaniem jest upewnienie się, że zmiękczacz wody działa prawidłowo, Wówczas będzie skutecznie usuwać minerały, które usztywniają ubrania. Twarda woda może uszkodzić pralkę, a także inne urządzenia, takie jak podgrzewacze ciepłej wody i zmywarki do naczyń. Aby chronić te urządzenia, ważne jest, aby sprawdzić, czy ze zmiękczaczem wody wszystko jest w porządku.

washing machine 2668472 1920

3. Warstwa kamienia na kranach i przy uszczelkach

Minerały, które są naturalnie obecne w twardej wodzie, mogą powodować twarde osady, które najłatwiej zauważyć wokół kranów. Zwróć uwagę na swoje baterie podczas czyszczenia kuchni i łazienki. Jeśli zauważysz, że wokół nich gromadzi się kamienna substancja, może to być znak, że warto sprawdzić swój zmiękczacz.

AdobeStock 256637624

4. Twoja woda smakuje inaczej

Twarda woda smakuje inaczej niż woda miękka. Niektórzy wolą „gładki” smak miękkiej wody i zauważą, że woda w ich domu zaczyna mieć zwiększoną zawartość minerałów. Jeśli pijesz wodę prosto z kranu, zwróć uwagę na zmiany w smaku, ponieważ może to oznaczać konieczność serwisowania lub wymiany zmiękczacza.

a cup of water 904698 1920

Korzyści płynące z nowego zmiękczacza wody

Wymiana starego zmiękczacza wody może znacznie ułatwić Ci życie w domu. Jeśli woda nie została odpowiednio zmiękczona, oznacza to, że prawdopodobnie masz do czynienia z powszechnymi problemami z twardą wodą, takimi jak te wymienione powyżej. Nowy zmiękczacz wody może ułatwić utrzymanie domu w czystości, zapewnić miękkie ubrania oraz lepsze włosy i skórę. Daje Ci również pewność, że urządzenia wykorzystujące wodę będą działać przynajmniej tak długo, jak się tego spodziewasz. Zmiana zmiękczacza na nowy model otwiera przed Tobą nowe możliwości – pozwala cieszyć się z niedostępnych w przeszłości funkcji i technologii w zakresie uzdatniania wody.

eVOLUTION logocabinet salt cover

Można na przykład zakupić zmiękczacz wody wyposażony w moduł WiFi, który da Ci wyjątkowy komfort zdalnej obsługi zmiękczacza oraz umożliwi dokładną kontrolę nad zużyciem wody w domu. Czujniki podczerwieni mogą ostrzegać o konieczności dodania soli, a zaawansowane oprogramowanie pozwoli Ci ograniczyć wodę i sól do regeneracji, ograniczając koszty eksploatacji nawet o 50%!

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept