Jakie nawyki trzeba zmienić po montażu zmiękczacza?

Jakie nawyki trzeba zmienić po montażu zmiękczacza?

Opublikowano 12/12/2018

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Życie z twardą wodą przysparza na co dzień wiele trudności i dodatkowych obowiązków domowych, ale ta dodatkowa praca po latach staje się częścią rutyny, którą przestajemy zauważać – to kwestia przyzwyczajenia do obecności i konsekwencji twardej wody w domu.

Aby uniknąć sztywnych, zniszczonych ubrań, przyzwyczajamy się do lania większej ilości detergentów piorących i zmiękczających do każdego prania. Mycie naczyń wymaga więcej płynu do zmywania i ciągłego uzupełniania zmywarki płynem do nabłyszczania, aby pozbyć się chociaż części jasnych zacieków ze szklanek. Twoje włosy też wymagają większych dawek specjalistycznych szamponów, aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia i minerały (!) we włosach. Tak właśnie musi funkcjonować Twój dom, gdy masz do czynienia z twardą wodą. Jednak jeśli od niedawna możesz cieszyć się ze zmiękczacza wody lub przeprowadziliście się z rodziną do domu z bardziej miękką wodą, dotychczasowe nawyki powinny się zmienić. Oto krótki poradnik, jak dostosować się do nowej, lepszej jakości wody w domu.

bathroom 1872193 1280

Mycie naczyń – mniejsze ilości płynów i łagodniejsze detergenty

W domu z twardą wodą na wszystkich powierzchniach, które mają kontakt z wodą, gromadzi się jasna pozostałość, znana powszechnie jako kamień. Jest wewnątrz rur, na ścianach zlewów, na głowicach prysznica, szklanej kabinie, armaturze i ściankach czajnika. Jednak nie ma miejsca, gdzie kamień byłby bardziej widoczny, niż na Twoich pięknych kieliszkach i szklankach po otwarciu zmywarki. Minerały z wody twardej lub nawet średnio twardej są główną przyczyną plam i białych zacieków na świeżo umytych naczyniach. Większość osób używa silnego detergentu czyszczącego i obfitych ilości płynu nabłyszczającego, aby temu zaradzić. Kiedy Twoja zmywarka pracuje na miękkiej wodzie, możesz użyć około połowy środka nabłyszczającego i wymienić detergent na taki, który ma znacznie łagodniejszą formułę. Jeśli Twoja rodzina myje naczynia w zlewie, zmiana ta jest szczególnie korzystna, ponieważ zmiana wody na miękką zapobiega wysuszeniu rąk i podrażnieniom.

washing machine 1772579 1280 1

Pranie – mniej detergentów i niższe temperatury

Przy przejściu z wody twardej na miękką prawdopodobnie największą zmianą jest sposób prania. W pralce dodatkowe minerały znajdujące się w twardej wodzie ograniczają wytwarzanie mydlin i obciążają ubrania złogami, które sprawiają, że odzież staje się sztywna i nieprzyjemna w dotyku. Łatwo przyzwyczaić się do prania w wysokiej temperaturze, zwiększonej dawki płynu zmiękczającego i agresywnych detergentów, które mają pomóc w zmiękczeniu twardej wody. W przypadku korzystania z wody miękkiej, detergenty dużo dokładniej się rozpuszczają i mocniej pienią. Oznacza to, że trzeba ograniczyć zarówno detergent, jak i środek do zmiękczania tkanin, a poza tym warto zacząć prać w niższych temperaturach. To dużo lepsze dla tkanin!

dress 2583113 1280

Kąpiel i prysznic – lepsza rozpuszczalność kosmetyków

Twoje kąpiele i prysznice w miękkiej wodzie stają się wolne od osadów z minerałów i przestaną wreszcie niszczyć włosy i skórę. Jednak mycie się miękką wodą po tym, jak przez lata miało się kontakt wyłącznie z wodą twardą, na początku może wydawać się nieco dziwne. Uczucie pewnej szorstkości, które kojarzyło Ci się dotąd ze zmyciem mydła, było tak naprawdę tylko pozostałością po twardej wodzie – osadami z minerałów, pozostawionymi na powierzchni Twojego ciała. Po umyciu w miękkiej wodzie nie ma takiej pozostałości i czujesz wyłącznie gładką skórę, dlatego możesz mieć mylne wrażenie, że mydło nie zostało zmyte. Łatwo dostosować się do nowej wody. Zmniejsz ilość płynu do mycia ciała i szamponu o mniej więcej połowę i daj sobie czas, aby przyzwyczaić się do nowego sposobu mycia. Szybko zauważysz lśniące włosy i delikatniejszą skórę oraz brak konieczności stosowania dodatkowego nawilżenia po kontakcie z wodą.

water 3176092 1280

Akwaria i kwiaty – ostrożnie z miękką wodą!

Miękka woda to medium różniące się od twardej wody nie tylko z powodu braku minerałów powodujących twardość. Sposób, w jaki działa zmiękczacz wody, sprawia, że do wody trafia dodatkowa dawka sodu, w zamian za zabrany wapń i magnez. Dla człowieka ta zmiana składu wody ma niewielkie znaczenie (poza osobami na diecie niskosodowej) ale ma duży wpływ na Twoje rośliny i rybki. Aby ułatwić przystosowanie się wodnym pupilom do nowego środowiska, powoli i systematycznie dodawaj do akwarium coraz większe ilości miękkiej wody przez około dwa tygodnie. Pamiętaj również, że niektóre gatunki roślin nie lubią miękkiej wody i lepiej nie podlewać ich wodą po zmiękczaczu.

red 1283776 1280

Woda jest znaczącą częścią naszego codziennego życia ale łatwo o tym zapomnieć w wirze obowiązków. Sytuacja może się jednak diametralnie zmienić po zamontowaniu zmiękczacza. Różnic między twardą a miękką wodą nie da się zignorować. Poprawi się wygląd Twój i Twoich ubrań, naczynia będą błyszczeć, a kąpiel w wannie lub zwykły prysznic będą niczym domowe SPA. Natychmiast zaczniesz oszczędzać na mydłach, detergentach i kosmetykach. Różnice będzie widać gołym okiem, a efekty będę tym bardziej spektakularne, im szybciej zmienisz nawyki wypracowane przez lata korzystania z twardej wody.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept