To, jakiej jakości woda płynie w Twoim kranie, ma duże znaczenie dla kondycji sprzętów w Twoim domu, budżetu domowego, Twojego wyglądu oraz zdrowia Twojej rodziny. Woda może być twarda, czyli posiadać dużą zawartość soli magnezu i wapnia, co szczególnie szkodzi sprzętom mającym kontakt z wodą oraz skórze. Jeśli wodę dostarczają do Twojego domu pobliskie wodociągi, może ona mieć nieprzyjemny zapach i smak chloru, co utrudnia jej spożywanie. Użytkownicy wody ze studni mogą z kolei narzekać na nieprzyjemną woń siarkowodoru, amoniaku, czy żelaza oraz rdzawe, uciążliwe zabrudzenia w łazience i kuchni.
Jakie są filtry do wody i czym się różnią?
Każdy z powyższych problemów można skutecznie rozwiązać za pomocą odpowiedniego filtra. Jakie urządzenia są dostępne na rynku i w jakich przypadkach je stosować?
Zmiękczacze wody. Eliminują z wody wodociągowej jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość wody. Zmiękczacze pozwalają pozbyć się osadów z kamienia z kabin prysznicowych i armatury, chronią instalacje i sprzęty AGD przed zniszczeniami spowodowanymi osadami z kamienia oraz utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia skóry i włosów. Zmiękczacze same w sobie nie filtrują wody pitnej – służą do uzdatniania wody użytkowej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pić wodę zmiękczoną. Aby oprócz zmiękczania również poprawić jakość wody pitnej, można zdecydować się naurządzenie wzbogacone o wkład węglowy, który dodatkowo filtruje wodę pitną, czyli pozbawia ją zanieczyszczeń i smaku oraz zapachu chloru.
Zmiękczacze wodyprzeznaczone są przede wszystkim do domów jednorodzinnych, jednak można również znaleźć niewielkie zmiękczacze, które są przystosowane do montażu w mieszkaniach, np. w szafce pod zlewem. Zmiękczacze montuje się jednorazowo, centralnie dla całego domu lub mieszkania. Często jako alternatywę dla zmiękczaczy traktuje się popularne filtry dzbankowe, jednak dzbanki umożliwiają jedynie podstawowe zmiękczenie wody, poza tym wymagają ciągłego napełniania i częstej wymiany wkładów. Zmiękczacz wody zmiękcza wodę znacznie dokładniej i umożliwia stały przepływ miękkiej wody w całym domu. Niewymagająca eksploatacja zmiękczacza jest w ogólnym rozrachunku tańsza, niż korzystanie z mniej dokładnych rozwiązań.
Filtry węglowe. Są to urządzenia przeznaczone do filtracji wody pitnej, dzięki czemu można odczuwalnie poprawić jakość wody z kranu. Wkład z węgla aktywnego pozbawia wodę wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych, sprawia, że staje się klarowna oraz usuwa z wody zapach i posmak chloru po uzdatnieniu przez dostawcę (proces konieczny do spełnienia norm jakości wody pitnej). Tak przefiltrowana woda wzbogaca smak potraw i napojów oraz jest łagodniejsza dla skóry i smaczniejsza, nawet prosto z kranu.
Wysokiej jakości filtry węglowe nie wymagają do działania materiałów eksploatacyjnych poza wodą, dzięki czemu są to oszczędne i skuteczne urządzenia. Można je instalować jako uzupełnienie zmiękczacza wody, chyba że decyduje się na produkt 2w1. Podobnie jak w przypadku zmiękczacza, filtr węglowy jest znacznie wydajniejszy i praktyczniejszy, niż dzbanek filtrujący. Zawdzięcza to jednorazowej instalacji na głównym przyłączu wody zimnej w domu i wielokrotnie większej zawartości węgla aktywnego. A węgiel aktywny wygląda tak:
Filtry mikrobiologicznei systemy odwróconej osmozy. Są to produkty, które wychwytują z wody nawet najmniejsze zanieczyszczenia, alergeny, wirusy, bakterie, cysty, pozostałości chlorowania i osady. Najczęściej montuje się je pod kątem spożywczym, aby uzdatnić wodę do picia oraz gotowania. To rozwiązanie dla osób szczególnie dbających o wysoką jakość wody pitnej, zarówno w domu jak i w mieszkaniu. Te niewielkie urządzenia miejscowo uzdatniające wodę, np. zamontowane pod zlewem w kuchni będą uzdatniały wodę tylko z tego kranu. Wymagają wymiany wkładów i membran co kilka miesięcy lub tygodni, w zależności od zużycia i jakości wody.
Filtry odżelaziające. Są przeznaczone do uzdatniania wody studziennej. Pomagają zredukować najczęstsze problemy spotykane w wodzie z własnego ujęcia, czyli żelazo, mangan, siarkowodór i amoniak. Są to zanieczyszczenia, których skutki widać (i czuć!) w całym domu. Dodatkowo znacznie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają spożywanie wody z własnego ujęcia. Z Waszego kranu leci woda o rdzawym kolorze? To najprawdopodobniej wina żelaza lub manganu...
Odżelaziacze uzdatniają wodę studzienną do tego stopnia, że można jej bezpiecznie używać również do gotowania (pod warunkiem, że jest czysta bakteriologicznie i jej parametry są w normie). Montuje się je podobnie jak zmiękczacz i filtr węglowy – jednorazowo na cały dom. Łatwe w użyciu, komfortowe filtry odżelaziające, regenerują się poprzez płukanie i wykorzystują do tego w zależności od typu środki chemiczne i wodę lub tylko wodę, którą swoją drogą ma się za darmo we własnym ujęciu!