Jak porównuje się zmiękczacze wody?

Jak porównuje się zmiękczacze wody?

Opublikowano 09/08/2019

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Aby wiedzieć, jak porównać ze sobą zmiękczacze, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie „Co może mi dać zmiękczacz wody?”.

Podstawową funkcją urządzenia jest zmiękczanie, czyli prosty proces, w którym następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Nie da się wykonać go lepiej lub gorzej. Wszystkie urządzenia do zmiękczania wody  - od najtańszych do najdroższych, robią to tak samo. Skoro nie sposobem zmiękczania, to czym różnią się  od siebie zmiękczacze i pod jakim kątem je porównywać?

AdobeStock 99340861

Poza zmiękczaniem urządzenie ma drugą funkcję – regeneruje złoże jonowymienne. Regeneracja zachodzi po zmiękczeniu określonej ilości wody i odbywa się przez cały okres użytkowania zmiękczacza, czyli w zależności od parametrów i wyjściowej jakości wody, od 15 do 30 lat. Do każdej regeneracji potrzebna jest sól tabletkowana oraz woda i są to koszty eksploatacyjne, które przez nawet 3 dekady będziesz ponosić za każdym razem, gdy zmiękczacz będzie regenerował złoże jonowymienne. Przez 30 lat użytkowania urządzenie będzie Cię więc kosztowało tyle, ile wydasz na sól i wodę do regeneracji. Dlatego właśnie to, ile zmiękczacz zużywa materiałów eksploatacyjnych i jak często sterownik uruchamia regenerację, to kluczowe parametry zmiękczacza i podstawa do porównań.

Urządzenia EcoWater są zaprogramowane w szczególny sposób. O sposobie ich pracy decyduje najbardziej zaawansowany sterownik na rynku. Nadrzędnym celem tego sterownika jest ciągła optymalizacja dawek wody i soli do regeneracji tak, aby koszty eksploatacji były jak najniższe przez cały okres użytkowania.

Parametry mierzalne i niemierzalne

Z pomocą w porównaniu zmiękczaczy wody mogą oczywiście przyjść ulotki marketingowe, w którym znajdziesz typowe parametry, takie jak pojemność jonowymienna, objętość złoża, czy natężenie przepływu  – są to parametry mierzalne i „oczywiste”, które mogą dodatkowo zawęzić wybór. Nie można jednak zapominać o parametrach, których na pierwszy rzut oka nie widać, przez co nie każdy zastanawia się nad nimi przy porównywaniu. Do takich parametrów należy trwałość urządzeń, bezawaryjność, dobry serwis, czy marka. Są one równie ważne jak liczby w tabelkach.

Jak istotna jest trwałość i bezawaryjność zmiękczacza? Bardzo. Wiele zmiękczaczy na rynku to urządzenia złożone z komponentów pochodzących z różnych źródeł. Różni producenci = różne warunki gwarancji, różne metody wytwarzania i różna żywotność części składowej oraz potencjalne problemy w przypadku awarii. Dużo lepszym rozwiązaniem jest kompletne urządzenie zaprojektowane, wyprodukowane i drobiazgowo przetestowane przez jeden podmiot. Wówczas masz pewność, że kody sterownika są idealnie dopasowane do objętości złoża oraz pojemności zbiornika, a w urządzeniu zamontowano odpowiedniej wielkość głowicę. W EcoWater potwierdzają to liczne patenty i certyfikaty bezpieczeństwa. W przypadku urządzeń składanych nie zawsze da się idealnie zgrać całość, co więcej nie da się urządzenia przetestować tak dokładnie, jak w fabryce, więc i efektywność tych urządzeń może być gorsza.

eVOLUTION 100 Compact close up 5

Przejdźmy do serwisu. Częścią serwisowania jest wymiana elementów zużywających się – ważna jest ich dostępność oraz łatwość wymiany, aby usługa nie trwała i nie kosztowała za dużo. Istotne jest również, aby urządzeniem zawsze miał się kto zaopiekować – autoryzowany sprzedawca i renoma marki dają pewność profesjonalnej obsługi po sprzedaży. Zwróć też uwagę na budowę głowicy, czyli najważniejszego elementu zmiękczacza  - zbyt skomplikowana konstrukcja oznacza czasochłonny serwis lub niechęć serwisanta do ewentualnej naprawy.

AdobeStock 217362432

Dodatkowe udogodnienia

Tym, co może dodatkowo wyróżniać zmiękczacz, są funkcje zwiększające komfort użytkowania i podnoszące bezpieczeństwo. W przypadku inteligentnych urządzeń eVOLUTION jest to moduł WiFi, dzięki któremu możesz otrzymywać alerty sms lub email, powiadomienia o kończącej się soli, nadmiernym zużyciu wody czy o przeglądzie. Otrzymana zdalnie i natychmiastowo informacja o zalaniu lub przecieku może uchronić Cię przed domową katastrofą. Aplikacja do obsługi zmiękczacza pozwala dodatkowo analizować zużycie wody dzienne, tygodniowe lub miesięczne, aby móc wspólnie z rodziną zmienić nawyki i móc żyć oszczędniej.

Podsumowując, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu zmiękczaczy?

  • Na koszty eksploatacji – najważniejsze jest niskie zużycie wody i soli do regeneracji oraz inteligentny sterownik!
  • Na to, czy urządzenie pochodzi od jednego producenta i z jakich materiałów zostało zbudowane
  • Na to, czy zmiękczacz posiada certyfikaty bezpieczeństwa
  • Na renomę sprzedawcy i producenta
  • Na warunki serwisowania
  • Na dodatkowe udogodnienia

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept