Jak oszczędzać wodę w łazience?

Jak oszczędzać wodę w łazience?

Opublikowano 10/07/2019

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Wanny i prysznice

Łatwo jest oszczędzać wodę podczas kąpieli, jeśli pamięta się o tym:

  • Przeciętnie kąpiele zużywają więcej wody niż prysznice.
  • Dobierz optymalną temperaturę wody podczas napełniania wanny, aby nie trzeba było dolewać zimnej lub gorącej wody później.
  • Prysznic trwający do pięciu minut lub mniej to pewna oszczędność wody. Aby pilnować czasu spędzanego pod prysznicem, użyj wodoodpornego timera.
  • Zamontuj perlator.
  • Pełna kąpiel zużywa około 80 litrów wody.

11367380 1672x2508

Toalety

Około 1/4 wody zużywanej w domu służy do spłukiwania toalety. Ilość wody zużywanej przez toaletę zależy od wielkości zbiornika. Większość nowoczesnych toalet posiada podwójną spłuczkę i są one wodooszczędne. Jeśli Twoja toaleta jest starsza, możesz zmniejszyć ilość zużywanej wody przez zainstalowanie urządzenia, które zmniejsza pojemność spłuczki. Przy wymianie toalety należy zwrócić uwagę na modele z niskim lub podwójnym spłukiwaniem.

wc 1284608 1280

Przecieki

Przeciekające toalety są jedną z najczęstszych przyczyn nieoczekiwanie wysokiego zużycia wody, ale nie są łatwe do zauważenia, ponieważ woda po prostu niepostrzeżenie, kropla po kropli, spływa w dół muszli. Pojedyncza nieszczelna toaleta może zmarnować do 400 litrów wody miesięcznie, co odpowiada pięciu pełnym wannom.

Jak wykryć nieszczelną toaletę?

Jeśli słyszysz wodę płynącą, gdy toaleta nie jest spłukiwana, lub jeśli widzisz strużkę wody z tyłu muszli klozetowej, możesz mieć w domu nieszczelną toaletę.  

  • Odczekaj do 30 minut po ostatnim spłukaniu, a następnie wytrzyj tył muszli do sucha.
  • Umieść nowy, suchy arkusz chusteczki toaletowej z tyłu muszli.
  • Pozostaw ją na miejscu na minimum trzy godziny bez korzystania z toalety. Jeśli po tym czasie papier jest mokry lub rozdarty, masz nieszczelną toaletę.

Szczotkowanie zębów

Pamiętaj o zakręceniu kranu podczas mycia zębów. W ten sposób można zaoszczędzić do sześciu litrów wody na minutę. Używanie szklanki do przechowywania niewielkiej ilości wody do płukania jamy ustnej również pomoże zużyć mniej wody podczas codziennej toalety.

toothpaste 3067570 1280

Krany

Kapiący kran może zmarnować wystarczającą ilość wody w ciągu dnia, aby wypełnić całą wannę. Wymieniaj uszczelki w kranie, gdy są zużyte.

Mycie i golenie

Podczas porannych rytuałów higienicznych, pamiętaj o włożeniu korka do umywalki – w ten sposób można zaoszczędzić około dwóch litrów wody przy każdym myciu lub goleniu.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept