Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Opublikowano 15/11/2016

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Woda jest niezbędna dla każdej żywej istoty na Ziemi, a dla ludzi jest najważniejszym zasobem na naszej planecie. Niestety z całej wody na Ziemi tylko 1% jest zdatny do picia, dlatego konserwacja wody jest tak ważna. Co powiesz na noworoczne postanowienie i oszczędzanie wody w domu? Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na to, jak na co dzień zużywać mniej wody w kuchni podczas gotowania, mycia i przygotowywania potraw.

1. Gotuj „smart”. Myj produkty w misce lub w zlewie. Możesz zmniejszyć ilość marnowanej wody podczas mycia owoców i warzyw poprzez napełnianie miski lub zlewu zamiast mycia pod strumieniem wody z kranu (chyba, że są to owoce z lasu, które warto myć pod bieżącą wodą). Napełnij miskę wodą w ilości wystarczającej do pokrycia produktu i w miarę potrzeby użyj szorstkiej rękawicy, aby wyczyścić owoce i warzywa. Po zakończeniu mycia produktu można ponownie wykorzystać wodę do podlania roślin w domu lub w ogrodzie. Ciągłe puszczanie wody z kranu może zmarnować około 15 litrów wody na minutę.

vegetables 1815197 640

2. Rozmrażaj żywność w lodówce lub kuchence mikrofalowej. Niektórzy rozmrażają jedzenie poprzez polewanie zimną wodą, ale to jest bardzo nieekonomiczne. Zamiast tego zaplanuj z wyprzedzeniem i rozmroź je w lodówce dzień wcześniej. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, możesz szybko rozmrozić zamrożone produkty w kuchence mikrofalowej, używając funkcji rozmrażania. Żywności nigdy nie należy rozmrażać w temperaturze pokojowej, w ciepłej wodzie lub na słońcu, ponieważ może to prowadzić do rozwoju bakterii.

3. Gotuj potrawy jednogarnkowe. Posiłki podawane w jednym naczyniu mają tę zaletę, że są łatwe do przygotowania i do czyszczenia, a to oznacza mniej naczyń do mycia i mniej wody do sprzątania. Doskonałe pomysły na posiłki jednogarnkowe to np.:

 • Lazania
 • Zapiekanka
 • Curry
 • Stroganoff
 • Spaghetti
 • Pieczeń
 • Risotto
 • Pizza

food 2362678 640

4. Przygotowuj żywność na parze. Parowanie wymaga znacznie mniej wody niż gotowanie i pomaga zachować więcej składników odżywczych w żywności. Nie potrzebujesz specjalnego urządzenia do gotowania na parze, o ile masz kosz lub wkładkę, które można postawić na garnku wypełnionym niewielką ilością wody. Po zakończeniu procesu gotowania na parze, pozwól wodzie ostygnąć i ponownie użyj jej do podlania roślin.

5. Ponownie wykorzystuj wodę użytą do gotowania. Możesz oszczędzać wodę, ponownie wykorzystując tę, której używałeś do gotowania żywności. Kiedy skończysz z wodą do gotowania, odłóż na bok, aby ostygła i użyj jej ponownie:

 • Zagotuj inne potrawy,
 • Ugotuj ryż i inne ziarna,
 • Zrób zupę lub przeciery,
 • Podlej rośliny.

6. Używaj mniejszych garnków do gotowania. Zmniejszenie wielkości garnka używanego podczas gotowania żywności zmniejszy ilość wody potrzebnej do jego napełnienia. Proste, prawda?  Kiedy gotujesz jedzenie, takie jak makaron i ziemniaki, wybierz najmniejsze możliwe naczynie i dodaj tylko tyle wody, aby przykryć znajdujące się w nim jedzenie. Aby zapobiec parowaniu i wysychaniu jedzenia, umieść pokrywkę na garnku i mieszaj regularnie potrawę.

pot 544071 640

7. Unikaj wody butelkowanej. Woda butelkowana jest produktem konsumpcyjnym o bardzo dużym zużyciu zasobów. Aby wytworzyć jeden litr wody butelkowanej w plastiku, potrzeba dodatkowo co najmniej 1,4 litra wody! Zamiast kupować butelkowaną wodę, wyposaż swoją kuchnię w filtr mikrobiologiczny, węglowy  lub system odwróconej osmozy, jeśli martwisz się o czystość wody.

EPS 1000 w szafce 

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept