Opublikowano 19/06/2018
Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »
Upał czy nie, zawodowi gracze nie mają wyjścia. Na boisku wylewają z siebie siódme poty i żadne warunki pogodowe nie są dla nich wymówką. Wysokie temperatury, takie z jakimi mamy do czynienia późną wiosną i latem, sprawiają, że sportowcy są szczególnie narażeni na odwodnienie i przegrzanie. Woda jest dla nich jak najbardziej wskazana, ale co za dużo, to niezdrowo. Zbyt duża ilość wody rozcieńcza sód w organizmie i obniża jego poziom na tyle, że zawodnik jest narażony np. na bolesne skurcze mięśni. Jak więc nawadniać się prawidłowo?
Badania zalecają picie 10- 12 szklanek płynu dziennie w trakcie przygotowań do spotkania. Sportowcy powinni pić albo wodę albo inne napoje zapewniające podobny poziom nawodnienia.
Dieta przy treningu sportowym powinna skupiać się na wysokoenergetycznej żywności i odpowiednim nawodnieniu. Ważny jest też czas przyjmowania posiłków i płynów – przed, w trakcie i po grze. Jakie pokarmy i napoje nawadniają organizm?
• NAJLEPIEJ: woda surowa, wody i napoje izotoniczne, woda mineralna, woda kokosowa
• BARDZO DOBRZE: 100% soki owocowe, lemoniada, soki pomidorowe i warzywne, mleko o niskiej zawartości tłuszczu
• DOBRZE: surowe owoce i warzywa
• ŚREDNIO DOBRZE: kawa bezkofeinowa, jogurt
• SŁABO: napoje zawierające kofeinę (kawa, herbata, napoje gazowane) i alkohole - działają jak diuretyki, więc nie dostarczają organizmowi wody
• Ograniczaj lub całkowicie unikaj napojów zawierających kofeinę (mrożona herbata, kawa, cola), szczególnie tuż przed meczem i po nim. Działają jak diuretyki, więc pozbawiają ciało zapasów wody.
• Spożywaj wystarczającą ilość płynów. „Wystarczającą”, czyli do momentu aż przed rozpoczęciem meczu mocz będzie miał barwę bladożółtą.
• Wypij ok. 500 ml płynu jak najbliżej godziny rozpoczęcia meczu, np. podczas rozgrzewki.
Uczucie pragnienia wcale nie jest dokładnym wskaźnikiem poziomu nawodnienia organizmu sportowca. Przyjmowanie płynów w odpowiednich dawkach i w odpowiednich odstępach czasowych to najlepszy sposób na ochronę przed odwodnieniem i przegrzaniem podczas gry. Aby zachować maksimum wydajności, sportowiec powinien pić 200-300 ml płynu co 15 min w trakcie meczu.
Warto pić specjalne napoje dla sportowców, aby poprawić nawodnienie. Napoje sportowe zawierają węglowodany i elektrolity, takie jak sód. Spożywanie węglowodanów podczas meczu pomaga graczom w utrzymaniu większej wydajności i koncentracji. Jedna z wiodących marek napojów sportowych zawiera 14 g węglowodanów na 200 ml napoju. Cała ta dawka jest szybko wchłaniana i zużywana przez pracujące mięśnie. Uzupełnienie sodu jest szczególnie ważne, ponieważ znaczna ilość tego pierwiastka może zostać utracona przez pot podczas gry, szczególnie w trakcie długiej gry w upale. Najaktywniejsi piłkarze tracą ok. 2 gramów sodu w trakcie jednego meczu!
Wskazane są pokarmy i płyny, które uzupełniają zapasy energii mięśniowej i elektrolitów utraconych podczas meczu. Oto kilka wskazówek dla sportowców:
• Przyjmij w dowolnej postaci węglowodany tak szybko jak to możliwe, najlepiej w ciągu pierwszych 30 minut po meczu. Zacznij od wypicia napoju izotonicznego, kiedy schodzisz z boiska.
• Uzupełnij 150% masy ciała utraconej przez pot w ciągu dwóch godzin od meczu. Prostym sposobem na przeliczenie tego jest sprawdzenie masy ciała przed meczem i po nim. Pomnóż to razy 1,5 i wynik gotowy!
• Zjedz posiłek o dużej zawartości węglowodanów, który zawiera również źródło białka, w ciągu dwóch godzin po grze, aby zmaksymalizować odzysk glikogenu w mięśniach (odbudować magazyny energii) i wspomóc syntezę białek. Wypicie koktajlu owocowego z białkiem w proszku jest dobrym wyjściem.
• Warto mocniej posolić potrawy i pić napoje, które są naturalnymi źródłami sodu, np. sok pomidorowy.
Jesteśmy pewni, że nasza kadra pamiętała o zasadach dobrego nawodnienia i podczas meczu z Senegalem nie zabraknie im sił. Do booooooju, do boooooju! :)