Opublikowano 26/07/2019

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Dobierając zmiękczacz, można wyjściowo kierować się metrażem, liczbą domowników, zużyciem wody, twardością wody surowej. Ale jest lepszy schemat doboru zmiękczacza, bardziej zaawansowany i pozwalający dokładniej dobrać optymalne urządzenie dla domu.

Aby dokonać najlepszego wyboru, warto zwrócić uwagę na 2 parametry, które decydują o wydajności i mocy zmiękczacza:

  1. Maksymalne natężenie przepływu.
  2. Maksymalna pojemność jonowymienna.

Maksymalne natężenie przepływu

Natężenie przepływu miewa różne nazwy ale zawsze wartość ta określa jak szybko urządzenie jest w stanie zmiękczać wodę. Po przekroczeniu max. Natężenia przepływu urządzenie nie zdąży już zmiękczyć wody i przepuści  częściowo wodę twardą. I tutaj przyszedł czas na obalenie mitu  - w warunkach domowych nie warto aż tak przejmować się przekroczeniem parametrów urządzenia! To oznacza, że np. przy 2 m3/h maksymalnego przepływu możesz przepuścić więcej wody, ale powyżej tego natężenia, np. przy 2,1 m3/h, urządzenie zacznie przepuszczać wodę twardą. Możesz przekroczyć max natężenie przy nagłym, wzmożonym, ponadnormatywnym zużyciu wody (pralka pobierająca wodę, pracująca zmywarka, prysznic, przygotowanie posiłku w kuchni w tym samym czasie) – wtedy istnieje ryzyko, że mimo prawidłowo działającego urządzenia, z instalacji częściowo popłynie woda twarda. Jak bardzo jest to szkodliwe? Zależy od tego ile przekroczysz natężenie i od tego, jaka jest twardość wody surowej. Jeśli woda jest stosunkowo mało twarda, ryzyko jest mniejsze. Co ciekawe, urządzenia eVOLUTION są w stanie zmiękczyć nawet 100°dH! Niemniej jednak kilkuminutowe przekroczenie natężenia nie stanowi realnego problemu. Nawet jeśli urządzenie przepuści przez chwilę kilka stopni niemieckich twardości, pod kątem użytku domowego nic się nie stanie.

AdobeStock 204024339

Maksymalna pojemność jonowymienna 

Drugi parametr, czyli maksymalna pojemność jonowymienna, oznacza ile wody urządzenie jest w stanie zmiękczyć między dwiema regeneracjami. Nie powinno się dopuścić do sytuacji, gdy pojemność jonowymienna urządzenia jest mniejsza niż średnie dzienne zużycie wody. W przeciwnym wypadku urządzenie będzie dostarczać wodę twardą. Pamiętaj, że im twardsza jest woda w Twoim domu, tym niższą pojemność jonowymienną będzie miało urządzenie i na odwrót – ten sam model przy stosunkowo miękkiej wodzie, będzie się charakteryzował wyższą pojemnością jonowymienną. Kluczem jest więc wyjściowa twardość Twojej wody!

AdobeStock 20799080

Kupujesz urządzenie większe, niż potrzebujesz

Dobierając zmiękczacz, naturalnym jest, że urządzenie się przewymiarowuje, czyli dobiera się urządzenie większe, niż zgłaszane potrzeby. Kupujesz większe, żeby nie dosypywać zbyt często soli tabletkowanej. Poza tym jest możliwe, że kiedyś powiększy Ci się dom i rodzina i wtedy parametry będą musiały być wyższe. Urządzenie się przewymiarowuje po to, żeby zmiękczacz miał pewien zapas, żeby nie regenerował się za często i żeby złoże przez dłuższy okres spełniało swoją rolę bez zarzutu. Dla standardowego domu jednorodzinnego wystarczy ok. 15-20 litrów złoża w zmiękczaczu. Większe urządzenie wcale nie musi oznaczać, że jest lepsze, np. nie zawsze jest potrzeba montażu tego, które ma większe natężenie.Złoża po 30, 35 litrów nie są błędem ale trzeba mieć na uwadze, że generują koszty związane z większymi dawkami wody i soli do regeneracji.

eVOLUTION cabinet rim 1

CIEKAWOSTKA! Co ciekawe, za mocno przewymiarowane urządzenie będzie powodowało spadek ciśnienia na instalacji. W zmiękczaczu mamy 2 oporniki, które w jakimś stopniu tłumią ciśnienie:

  1. Przeloty, np. głowica, orurowanie.
  2. Złoże jonowymienne.

Im więcej złoża w zmiękczaczu, tym większy opór stawia przepływającej wodzie i tym większy spadek ciśnienia generuje. Mniejsze urządzenie = mniejszy spadek ciśnienia. Dlatego tym istotniejsze jest, aby nie przewymiarować urządzenia za mocno.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept