Jak dbać o sprzęty w domu, aby służyły jak najdłużej?

Jak dbać o sprzęty w domu, aby służyły jak najdłużej?

Opublikowano 10/01/2020

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

W codziennym natłoku obowiązków łatwo jest przeoczyć wiele ważnych zadań związanych z utrzymaniem domu w dobrej kondycji. Tymczasem bieżące czynności konserwacyjne są o wiele łatwiejsze i o wiele tańsze, niż zajmowanie się dużymi naprawami. Co robić, aby dom cieszył oko i nie nadwyrężał portfela przez jak najdłuższy czas?

1. Czyść wężownice w lodówce

Większość lodówek posiada wężownice skraplające umieszczone w poprzek dna lub z tyłu urządzenia, które chłodzą i skraplają czynnik chłodniczy. Te przewody mogą zbierać kurz oraz sierść zwierząt domowych i zapychać się, zmuszając lodówkę do cięższej pracy, aby utrzymać prawidłową temperaturę.

AdobeStock 139537401

Eksperci polecają właścicielom domów czyszczenie wężownicy skraplacza lodówki raz lub dwa razy w roku w przypadku posiadania zwierzęcia domowego. Można to zrobić samemu, odłączając lodówkę, zdejmując grill chroniący zwoje i delikatnie oczyścić je z kurzu i drobin.

2. Czyść wentylatory w łazience

Wentylatory wyciągowe z łazienki pomagają wyeliminować nieprzyjemne zapachy i usunąć wilgoć, która w przeciwnym razie wylądowałaby na powierzchni sprzętów i armatury, a następnie przekształciłaby się w pleśń. Wentylator nie może działać prawidłowo, jeśli jego pokrywa jest brudna. Rozwiązanie jest proste: umyj wentylację łazienkową wodą z mydłem dwa razy w roku, aby zapewnić wydajną pracę wyciągu.

AdobeStock 62763130

3. Usuwaj osady z kamienia z głowic prysznicowych

Minerały obecne w wodzie, z której na co dzień korzystamy, z czasem gromadzą się w formie osadu i zatykają otwory w głowicy prysznicowej. Nie dość, że wpływa to na zmniejszenie ciśnienia w rurach, osad może także stworzyć pożywkę dla potencjalnie szkodliwych bakterii i pleśni. Aby usunąć osady wapnia i magnezu, użyj szmatki nasączonej wodą z octem lub odkręć głowicę i zanurz ją w misce z tymi samymi składnikami. Takie czyszczenie zaleca się wykonać raz na 3 miesiące. Jest jednak sposób na całkowite pozbycie się problemu osadów z kamienia. Wystarczy zamontować zmiękczacz wody, który na bieżąco będzie usuwał z wody składniki powodujące jej twardość.

AdobeStock 204024340

4. Utrzymuj pralkę w czystości

Nie chcesz, żeby pleśń rosła w twojej pralce? Raz w miesiącu przelej kubek białego octu przez pralkę, używając cyklu czyszczenia (dostępnego w niektórych pralkach) lub normalnego cyklu z gorącą wodą. Pomiędzy cyklami należy również pozostawić otwartą pokrywę lub drzwi pralki, aby umożliwić wyschnięcie bębna. Twarda woda płynąca w instalacjach również nie służy pralce, mogąc zniszczyć jej elementy grzewcze, więc jest to kolejny powód, dla którego warto pomyśleć o zmiękczaczu wody.

AdobeStock 192930238

5. Płucz zbiornik podgrzewacza wody

Instalacja wodna w Twoim domu będzie działać lepiej i dłużej, jeśli raz w roku będziesz płukać zbiornik podgrzewacza w celu usunięcia osadów z kamienia. Nagromadzone minerały z magnezu i wapnia mogą zmniejszyć wydajność podgrzewacza wody nawet o 20%! Dotyczy to zarówno systemów gazowych, jak i elektrycznych. Po raz kolejny, z pomocą przychodzi również zmiękczacz wody, który zainstalowany na głównym przyłączu wody zimnej w domu, dba o dobrą kondycję całej instalacji wodnej.

 

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept