Dziś cały świat sprawdza jaką ma wodę

Dziś cały świat sprawdza jaką ma wodę

Opublikowano 18/09/2018

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem, pobierającym i z łatwością rozprowadzającym elementy z naszego otoczenia – zarówno dobre jak i szkodliwe. Może je bez trudu przenosić do naszych domów i ciał… Warto więc monitorować jakość wody, zwłaszcza w takie dni jak dziś – światowy Dzień Monitorowania Wody.

Dzień Monitorowania Wody to światowa inicjatywa, która edukuje i uczy, jak sprawdzać skład wody w swojej okolicy. Często przez zabawę, bo skierowana jest w dużej mierze do dzieci i młodzieży. Zanieczyszczenie wody to poważny i pogłębiający się problem, dlatego wiedza na temat tego, jak te zanieczyszczenia identyfikować, usuwać i zapobiegać im w przyszłości, z każdym rokiem staje się cenniejsza.

drop 2986878 1280

Skąd wziął się Dzień Monitorowania Wody?

Dzień monitoringu wody został stworzony przez America's Clean Water Foundation w 2003 roku. Głównym celem projektu było dotarcie do ludzi na całym świecie, by uświadomić ich na temat problemów związanych z zanieczyszczeniem wody oraz skłonić ich do przetestowania lokalnych zbiorników wodnych. Uzyskane informacje miały następnie pójść w świat – udostępniano je za pośrednictwem różnych zasobów, w tym strony internetowej World Water Monitoring Challenge - www.monitorwater.org.

water 2954346 1280

Większość z nas korzysta z wody wodociągowej, dostarczanej przez miejskie przedsiębiorstwo. Taka woda, zanim trafi do kranów, jest monitorowana i uzdatniana do momentu, aż osiągnie normy jakości wody pitnej w Polsce. W trakcie uzdatniania z wody mają zniknąć zanieczyszczenia i elementy chorobotwórcze. Teoretycznie tak jest. Ale czy mamy pewność, że woda wodociągowa jest naprawdę czysta i bezpieczna, zwłaszcza gdy używamy jej do gotowania, a tym bardziej pijemy na surowo? Pamiętajmy, że wartości podane przez wodociągi mogą różnić się od tego, co w rzeczywistości płynie w naszej instalacji – woda po drodze do domów pokonuje duże odległości i w trakcie może nabyć zanieczyszczeń, np. ze starej instalacji. Na to wodociągi nie mają już wpływu i oficjalnie podawane są wyłącznie parametry wody wychodzącej z przedsiębiorstwa wodociągowego, a niekoniecznie tej, która wypływa z kranów.

water 2825771 1280

Jeśli korzystasz ze studni, jesteś w sytuacji, która jest zarówno lepsza, jak i gorsza. Studnie są szczególnie narażone na zmiany w środowisku i szkodliwe składniki, które dostają się do gleby i wód gruntowych. Woda gromadzona jest na dużo mniejszym obszarze i nie podlega restrykcyjnym kontrolom, dlatego na własną rękę powinno się ją monitorować częściej po to, aby upewnić się, że jest czysta i bezpieczna dla domowników.

Jak obchodzi się Dzień Monitorowania Wody?

Data 18 września oznacza, że przyszedł czas, aby sprawdzić swoją wodę. Na własną rękę możesz zrobić to za pomocą prostego testu do użytku domowego, oddać próbkę wody do laboratorium, albo poznać jej skład za pośrednictwem ogólnodostępnych danych. Jeśli mieszkasz w mieście, możesz bezpłatnie sprawdzić jakoś wody, dzwoniąc do firmy wodociągowej. Śmiało poproś ich o informacje na temat jakości wody wyjściowej, a następnie podziel się tymi informacjami ze znajomymi, sąsiadami, mieszkańcami twojego miasta, całej Polski, Europy, a nawet świata. Im więcej osób wie, co płynie w wodzie z danego regionu, tym większa świadomość problemu i szersza społeczność angażująca się w poprawę jakości wody na świecie. Możesz przyłączyć się do inicjatywy za pośrednictwem tej strony https://www.monitorwater.org/.

Źródło: https://www.monitorwater.org/

 

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept