Domowe sposoby na twardą wodę

Domowe sposoby na twardą wodę

Opublikowano 17/01/2018

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Twarda woda zawiera wapń i magnez. Sole tych minerałów po podgrzaniu pozostawiają po sobie osady, które mogą zatykać instalacje, plamić szkło i płytki, ograniczać rozpuszczalność detergentów i kosmetyków oraz pozostawiać ich resztki na włosach i skórze. Twarda woda w domu jest dużą niedogodnością. W poniższym artykule poznasz kilka sposobów na zmiękczanie twardej wody oraz radzenia sobie z jej skutkami.

Jak zmiękczać wodę w domu i radzić sobie ze skutkami twardej wody?

1. Przed spożyciem zagotuj wodę. To najprostszy, choć czasochłonny sposób na pozbycie się z wody minerałów powodujących twardość. Jak to działa?

  • Doprowadzić wodę do wrzenia i gotuj ją przez kilka minut (w przypadku czajnika elektrycznego nie ma takiej możliwości).
  • Pozwól jej ostygnąć. Biały osad z kamienia powinien opadać na dno naczynia, w którym gotowała się woda.
  • Wykorzystaj tylko wodę, która znajduje się w górnej części naczynia, pozostawiając możliwie niewzruszony osad na dnie.


camera hdr studio 1398718699521 1

2. Dodaj płyn zmiękczający do prania. Produkt działa na etapie płukania ubrań i zatrzymuje niektóre minerały w wodzie, zamiast na powierzchni ubrań. W ten sposób chroni tkaniny przed zniszczeniem. Przetestuj kilka różnych produktów i upewnij się, że produkt nie "wytrąca się", tzn. nie pozostawia wyczuwalnej, śliskiej warstwy na tkaninach i wewnątrz pralki.

AdobeStock 38031628 

3. Potraktuj osady z kamienia wodą z octem. Destylowany biały ocet może usuwać nagromadzone osady z tkanin, odpływów, armatury lub naczyń. Rozcieńcz ocet w równych proporcjach z wodą z kranu, nałóż roztwór na szmatkę i umyj zabrudzoną powierzchnię, a następnie dokładnie spłucz. Minusem tego rozwiązania jest unoszący się po czyszczeniu ostry zapach oraz spore nakłady pracy. To raczej tymczasowe rozwiązanie, które na chwilę uwolni Cię od efektów twardej wody w domu.

  • Ręczniki prane w twardej wodzie stają się sztywne i szorstkie. Dodawaj ocet do płukania ale ostrożnie – niektórzy twierdzą, że może to spowodować uszkodzenie gumowych uszczelek w pralce. Rozważ skonsultowanie się z producentem urządzenia.
  • Miej na uwadze, że ocet może wybielić niektóre rodzaje tkanin i uszkodzić kamionkę.


AdobeStock 96142354

4. Rozważ montaż zmiękczacza wody, który trwale wybawi Cię od problemu twardej wody. Zmiękczacze działają w czasie rzeczywistym – po montażu na głównym przyłączu wody zimnej, w instalacji i ze wszystkich kranów płynie zmiękczona woda, bez konieczności czekania na efekt. Tylko na początku, po montażu, konieczne jest spuszczenie wody niezmiękczonej, która zalega w instalacji lub w zasobnikach.

Zmiekczacz eVOLUTION 400 Boost dom jednorodzinny k Krakowa

  • Najpierw zmierz twardość wody w domu. Możesz to zrobić za pomocą prostych testów paskowych lub  dokładniejszych zestawów do badania jakości wody. Są one dostępne u dostawców urządzeń do uzdatniania wody w domu lub w hurtowniach chemicznych.
  • Na podstawie wyników testu, metrażu domu, liczby domowników i zużycia wody, znajdź odpowiedni zmiękczacz wody. Przeciętny mieszkaniec Polski zużywa 100 litrów wody dziennie. Dużą ilość wody zużywamy w wannie. Do jednej kąpieli w wannie zużywa się ok. 120-150 litrów wody, podczas gdy 10-minutowy prysznic to ok. 30-40 litrów wody. Im większy dom, zużycie, twardość i liczba mieszkańców, tym wydajniejszy musi być zmiękczacz. Zwykle im wydajniejszy, tym większy. Aby prawidłowo dobrać zmiękczacz, najlepiej poprosić o bezpłatną wycenę specjalistów w dziedzinie uzdatniania wody.
  • Dowiedz się, jak obsługiwać zmiękczacz. Nowoczesne urządzenia działają niemal całkowicie bezobsługowo – podłączasz je do prądu, co kilka tygodni lub miesięcy dosypujesz soli tabletkowanej potrzebnej do płukania złoża wewnątrz zmiękczacza i już! Ze zmiękczaczami z wyposażonymi w moduł WiFi, możesz nawet komunikować się zdalnie. To bardzo komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób ceniących sobie technologiczne nowinki. 

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept