Dlaczego Twoja woda z kranu… śmierdzi?

Dlaczego Twoja woda z kranu… śmierdzi?

Opublikowano 23/05/2017

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Masz czasami wrażenie, że woda, która wypływa z Twojego kranu, nie pachnie fiołkami? To problem, który ma wiele twarzy i równie wiele przyczyn. Prześledźmy, przez jakie składniki w wodzie zatykamy nosy.

To, że woda nie jest bezwonna, jest spowodowane przez substancja lotne, zwłaszcza gazy. Trafiają do wody w wyniku rozkładu substancji organicznych i nieorganicznych przez mikroorganizmy. Proces przyspiesza przy podgrzewaniu wody i ograniczonej obecności tlenu.

Żelazo i mangan

Jeśli zapach Twojej wody możesz określić jako „metaliczny”, najprawdopodobniej oznacza to, że na pokładzie jest obecny nieproszony duet – żelazo i mangan. Skąd? Na przykład z przestarzałej instalacji. Rdzawe plamy na ubraniach po praniu i na armaturze – gratis. Sposobem na pozbycie się żelaza i manganu jest napowietrzanie wody. Napowietrzona woda oznacza więcej tlenu, więc bakterie beztlenowe, które są głównym winowajcą, nie mają szans. Bardziej drastycznym i kosztownym sposobem na pozbycie się żelaza i manganu z wody jest wymiana przestarzałej instalacji lub urządzenia podgrzewającego wodę na nowe. Ale to ostateczność.

plumbing 585658 1920

Siarkowodór

Resztki organiczne, rozkładając się pod powierzchnią ziemi, tworzą siarkowodór, który może kojarzyć się tylko z jednym – ostrym zapachem zgniłych jaj. Siarkowodór czuje się jak ryba w wodzie szczególnie w towarzystwie manganu, żelaza i w środowisku o niskim natlenieniu. Siarkowodór usuwa się podobnie jak żelazo i mangan – napowietrzaniem i odgazowaniem. Jeżeli po badaniu wody wodociągowej okaże się, że w wodzie nie ma bakterii, ale wyraźnie czujesz TEN zapach, problem może tkwić właśnie w siarkowodorze lub w anodzie magnezowej podgrzewacza wody (przy tytanowej anodzie ten problem nie występuje). To częste siedlisko bakterii.

baby 788088 1920

Chemia

Wąchając wodę w Twoim domu zamykasz oczy i czujesz się jak na basenie? Nienaturalny, chlorowy zapach to efekt stosowania nadmiaru środków chemicznych, których użyto do wstępnego uzdatnienia wody. W tym wypadku pomogą filtry oczyszczające wodę za pomocą węgla aktywnego, takie jak system odwróconej osmozy, czy filtr węglowy. Urządzenia te przystosowują wodę do picia prosto z kranu, więc ich nadrzędną funkcją jest usunięcie składników pogarszających smak i zapach wody.

antiaircraft defense 2082595 1920

Stosowanie urządzeń do uzdatniania wody w domu będzie miało też dodatkowe pozytywne efekty. Usunięcie elementów pogarszających zapach wody często poprawia też jej klarowność, a w przypadku żelaza i manganu – pomaga uporać się z rdzawymi plamami. Zwiększa się też ogólny komfort użytkowania – kąpiel w bezwonnej wodzie, bez podrażnień skóry, to CZYSTA przyjemność.  

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept