Dlaczego na wakacjach zużywamy 4x więcej wody?

Dlaczego na wakacjach zużywamy 4x więcej wody?

Opublikowano 13/07/2018

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Jeśli złota zasada 3S niewiele Wam mówi, to może „sun, sea, sand” zabrzmi bardziej znajomo? Kto z nas nie czeka na gorące, odprężające wakacje, drinki z palemką nad brzegiem basenu i skrzący się w słońcu, drobny piasek pod bosymi stopami? Brzmi rajsko, prawda? Niestety wakacje mają też swoje ciemne strony – porażające ilości marnowanej wody.

splashing 165192 1280

Hotele konsumują mnóstwo wody

Mało kto z ponad 1,5 miliarda turystów na całym świecie, zastanawia się nad tym, jak diametralnie wzrasta jego zużycie wody, gdy jest na wczasach, zwłaszcza w ciepłych krajach. A szacuje się, że w trakcie wakacji Europejczyk przelewa 400 litrów wody dziennie, podczas gdy we własnym domu - jakieś 150. Skąd bierze się ta różnica? Wielokrotne kąpiele w ciągu dnia. Ręczniki oddawane do prania po 1 użyciu. Wypełnione po brzegi baseny. Zraszacze dające urlopowiczom ukojenie od gorąca. Piramidy naczyń do umycia w hotelowych restauracjach. Nawadnianie pól golfowych… Nie zapominajmy o wodzie, dzięki której kompleks wypoczynkowy mógł powstać od zera, o drogach do niego prowadzących, których budowa również pochłonęła hektolitry wody, o wodzie wykorzystywanej przez restauracje do zaserwowania wystawnych uczt… Jednostkowe zużycie wody przez turystę może wydawać się nomen omen kroplą w morzu, ale globalnie turystyka pochłania ogromne zasoby wodne.

tropical 284397 1280

Co bardziej niepokojące, to bezrefleksyjne marnowanie wody jest często szczególnie praktykowane w rejonach, gdzie woda to prawdziwy skarb dla lokalnych społeczności, np. na Zanzibarze, czy na Bali. Egzotyczne destynacje przyciągają jak magnes coraz większe rzesze turystów. Im więcej turystów, tym większe zużycie wody. Tamtejsze hotele, żyjące z turystyki, prześcigają się w udogodnieniach dla przyjezdnych i spełniają każdą ich zachciankę bez mrugnięcia okiem. To oznacza coraz więcej potrzebnej wody. I więcej. I więcej…

Nie starcza wody dla miejscowych

Obok pławiących się w luksusach przyjezdnych, mamy miejscową ludność, drżącą o każdą kolejną kroplę wody. Zasoby przeznaczone dla tubylców kurczą się w zastraszającym tempie z dwóch powodów. Po pierwsze hotele pobierają ogromne ilości wody na własny użytek. Spójrzmy na liczby. Aż trudno uwierzyć, że przeciętny mieszkaniec wioski na Zanzibarze zużywa 16x mniej wody dziennie, niż mieszkaniem pobliskiego luksusowego hotelu!

woman 1807533 1280

Po drugie hotele wylewają do gleby i do wód zanieczyszczenia oraz pozostałości środków chemicznych, zwłaszcza w marinach nieprzygotowanych do odprowadzania ścieków z jachtów. Resztki detergentów, oleje i niebezpieczne zlewki często dostają się do wody pitnej, dostępnej dla miejscowej ludności. Na wspomnianym Zanzibarze notorycznie dochodzi do zamieszek między hotelem dysponującym własnym odwiertem a lokalną ludnością, niegodzącą się z marnotrawstwem ograniczonej na tym terenie wody. Teraz rzesze ochroniarzy bronią hotelowego ujęcia przed tubylcami albo zmuszonymi do kradzieży wody, albo desperacko niszczącymi studnię!

nature 3201015 1280

Zużywajmy mniej wody na wakacjach

W sytuacji, gdy 2,5 miliarda ludzi na świecie nie ma odpowiednich warunków sanitarnych, a niemal 2000 dzieci dziennie umiera na biegunkę wywołaną zanieczyszczoną wodą i niemożnością zachowania podstawowej higieny, każda kropla wody jest na wagę złota. Aktywiści i badacze na całym świecie od lat wzywają branżę turystyczną do zaangażowania się w problem nierównego dostępu do zasobów wodnych. Uprzywilejowani turyści vs cierpiąca na nieustające pragnienie i choroby miejscowa ludność. Będąc ogniwem podróżującej społeczności i zdając sobie sprawę z palącego problemu braku wody czystej i wody w ogóle, możemy działać. Nasze mądre wybory, od zmniejszenia liczby pryszniców w hotelu, po zakręcanie kurka z wodą przy myciu zębów, mają znaczenie. Wprowadźmy do złotej zasady, czwarte „S”: SAVE WATER. Niech te wakacje upłyną pod znakiem oszczędnego i rozważnego gospodarowania zasobami wodnymi.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept