Opublikowano 02/01/2018
Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »
Natychmiast naprawiaj wszelkie nieszczelności. Nawet niewielki wyciek z kranu może być przyczyną zmarnowania nawet 11 000 L wody w ciągu roku! Aby zapobiec stratom i oszczędzić wodę, usuń wyciek z kranu, gdy tylko go odkryjesz. Jeśli to nic skomplikowanego, zrób to samodzielnie. Przy poważniejszych awariach, zadzwoń do hydraulika. W międzyczasie pomyśl o oszczędności wody. Skoro woda tak czy inaczej wycieka do czasu naprawy, spróbuj ją zgromadzić np. z w misce i użyj jej do podlania roślin lub mycia podłóg.
Zainstaluj oszczędne krany. Nowoczesne wylewki zużywają mniej wody na minutę niż konwencjonalne krany. Dobrym rozwiązaniem są też perlatory, wbudowane blokady ograniczające przepływ wody do określonego poziomu lub dwustopniowe dźwignie pozwalające puścić wodę na 50% lub 100%. Decydując się na tradycyjne wylewki, warto kupić baterię jednouchwytową, zamiast dwuuchwytowej, która marnuje o 30% więcej wody. Szukając baterii łazienkowych, poszukuj terminów takich jak low-flow, water-efficient, water-smart i water sense, czyli produktów oznaczanych jako ekonomiczne, oszczędne itp.
Zainstaluj w kranie czujnik ruchu. To innowacyjne rozwiązanie, spotykane najczęściej w miejscach użytku publicznego, doskonale sprawdza się również w domu. Czujnik automatycznie wyłącza wodę, gdy odsuniesz spod niego ręce lub np. miskę, którą napełniasz. W ten sposób nie zmarnujesz ani kropli! Automatyczne krany są również doskonałe pod kątem higienicznym – nie musisz go w ogóle dotykać, a dzięki temu masz mniej sprzątania w domu.
Zaizoluj rury ciepłej wody. Dodanie izolacji do rur wodociągowych pomaga zapobiec utracie ciepła poprzez rury. Pomoże Ci to zaoszczędzić, ponieważ gorąca woda szybciej dostanie się do kranów, a Ty nie będziesz jej marnować, czekając na gorący strumień z kranu podczas mycia naczyń lub kąpieli. Jeśli Twoja instalacja nie jest zaizolowana, zbieraj zimną wodę i użyj jej do gotowania, mycia lub picia.