Czy twarda woda z kranu podwyższa ryzyko egzemy u niemowląt?

Czy twarda woda z kranu podwyższa ryzyko egzemy u niemowląt?

Opublikowano 15/07/2016

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Czy twarda woda z kranu podwyższa ryzyko egzemy u niemowląt? 

Twarda woda może zwiększać ryzyko egzemy u niemowląt. Wskazują na to najnowsze badania przeprowadzone przez Brytyjczyków, opublikowane 28 kwietnia 2016 r. w Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Woda a egzema

Egzema jest przewlekłym schorzeniem skóry, objawiającym się swędzeniem i wysypką. Badanie obejmowało 1300 dzieci w wieku 3 miesięcy z całej Wielkiej Brytanii. Naukowcy zbadali twardość oraz zawartość chloru w ujęciach wody, gdzie mieszkały dzieci.

Co oznacza twarda woda dla niemowląt?

Badanie pokazało, że u dzieci zamieszkujących na terenach z twardą wodą, prawdopodobieństwo wystąpienia egzemy wzrosło do 87%.

"Rosnąca ilość dowodów, na których opiera się nasze badanie, wskazuje na istnienie związku między kontaktem z twardą wodą a ryzykiem rozwinięcia się egzemy w dzieciństwie" - mówi główny autor badania, dr Carsten Flohl z Instytutu Dermatologii w King's College London.

Celem badania nie było dowiedzenie związku przyczynowo-skutkowego, dlatego konieczne są dalsze badania, aby dowiedzieć się więcej o tej widocznej korelacji - dodaje Flohr.

Twarda woda z kranu i co dalej?

"Przygotowujemy się do przeprowadzenia testu wykonalności w celu ustalenia czy zainstalowanie zmiękczacza wody w domach dzieci podwyższonego ryzyka, przed porodem, może zredukować ryzyko egzemy oraz czy zmniejszenie zawartości chloru w wodzie przyniesie jakieś dodatkowe korzyści" - wyjaśnia Flohr w komunikacie prasowym uczelni.

Poprzednie badania wykazały związek między twardością wody a ryzykiem egzemy u dzieci w wieku szkolnym. To jest pierwsze badanie sprawdzające tego typu związek w odniesieniu do niemowląt - mówią naukowcy.

Źródło: https://www.drugs.com/news/hard-tap-water-linked-eczema-babies-61467.html

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept