Opublikowano 15/08/2018
Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »
Mgłę zbiera się za pomocą dużych pionowych płócien. Proces działa na zasadzie kondensacji pary - mgła osadza się na zimnej powierzchni materiału w formie kropel rosy i spływa do podstawionego zbiornika.
Źródło: Wikipdia.org
Takie samo zjawisko można zaobserwować na cienkich, płaskich obiektach, np. liściach roślin i źdźbłach trawy. Wyeksponowana na słońce powierzchnia stygnie, oddając ciepło. Wilgoć atmosferyczna kondensuje się z szybkością wyższą niż ta, z którą obiekty parują, co powoduje powstawanie kropel wody na ich powierzchni.
Pewien amerykański student wpadł na pomysł budowy toczącego się plastikowego gąsiora. Wynalazek ułatwia transport wody do domu i pozwala na jej dłuższe przechowywanie. To mobilne naczynie jest szczególnie przydatne w krajach, gdzie po wodę trzeba organizować wielogodzinne wyprawy. Mieszkańcy krajów z najgorszą sytuacją wodną, najczęściej kobiety i dzieci, spędzają obecnie 25% swojego życia transportując ciężkie ładunki z wodą na plecach lub na głowach w bardzo nieefektywny i niebezpieczny sposób.
Źródło: https://plastics-themag.com
Koło wodne jest prostym i innowacyjnym narzędziem transportowym. Mieści 75 litrów wody, a więc pięciokrotnie więcej, niż podczas transportu na plecach. A co najlepsze, można go pchać lub ciągnąć, niczym oryginalną walizkę. Koło wodne jest obecnie przeznaczone na rynek indyjski i jest produkowane przez organizację non-profit Wello Water. W planach jest ulepszenie koła o wbudowany system filtracji i zestaw do irygacji.
Prysznic jest nieodłączną częścią życia. Bierzemy go tak często, że warto zastanowić się nad tym, ile wody pochłania. Ręczne liczenie litrów i zakręcanie kurka z niespłukanym szamponem na głowie to kiepski pomysł. Na szczęście można wesprzeć się techniką. Jest takie urządzenie jak Water Pebble, które pomaga zmniejszyć zużycie wody poprzez stopniową zmianę nawyków, w oparciu o średnie zużycie wody. Jak to dokładnie działa?
Zegar montuje się przy odpływie prysznicowym. Przez pewien okres zegar mierzy tylko średnią ilość wody zużywanej na prysznic. Robi to po to, aby podczas każdego kolejnego prysznica nieznacznie skracać czas kąpieli. Zielone światło urządzenia zmienia kolor na żółty, gdy jesteś w połowie prysznica, a następnie zacznie migać na czerwono, gdy nadejdzie czas, aby zakręcić wodę.
Wycieki są jednym z najczęstszych powodów zmarnowanej wody. Jak można powstrzymać wycieki, jeśli nie jest się ekspertem w dziedzinie instalacji wodno-kanalizacyjnych? Na szczęście są inteligentne urządzenia domowe, które zrobią to za Ciebie.
Inteligentne czujniki wycieku w domu umożliwiają monitorowanie wilgotności wokół rur i innych elementów instalacji. Po podłączeniu do smartfona urządzenia te wysyłają powiadomienie, gdy wykryją skraplanie, kapanie, wyciek lub zalanie. Są idealne do pomieszczeń rzadko używanych, takich jak piwnica czy strych. W taką przydatną technologię są wyposażone na przykład nowoczesne zmiękczacze wody.
Niedobór wody stanowi również coraz większy problem. Eksperci szacują, że do 2030 r. światowe zapotrzebowanie na wodę przewyższy podaż o 40 procent. Teraz, kiedy już wiesz, jak łatwo oszczędzać lub wygospodarować dodatkową wodę, nic Cię nie powstrzymuje przed uczynieniem swojego domu bardziej inteligentnym i wydajnym! Do dzieła!
Źródła: https://www.plasticseurope.org/en/focus-areas/health-and-safety/drinking-waterhttps://www.homeselfe.com/save-water-using-smart-home-technology/https://plastics-themag.com/Wello-reinvents-the-wheel, https://en.wikipedia.org/wiki/Fog_collection