8 zasad nawadniania ogrodu latem

8 zasad nawadniania ogrodu latem

Opublikowano 26/06/2017

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Od kilku dni za oknami mamy lato. Jest gorąco, parno… w takich warunkach odpowiedni stopień nawodnienia jest szczególnie ważny. Tak jak człowiek musi się nawadniać, tak i trawniki za domowymi oknami potrzebują większej dawki wody, niż w zimnych miesiącach. Nasze trawniki są równie spragnione jak i my!

Czy wiesz, że podlewanie trawników stanowi około połowę całej wody, którą zużywasz w domu z ogrodem? To o połowę za dużo. Wbrew powszechnym przekonaniom, że im więcej tym lepiej, większość trawników dostaje dwa razy więcej wody, niż potrzebuje. I to w dodatku przefiltrowana woda…. Niestety to nic innego jak marnotrawstwo.

dew 2247129 1280

Prawdopodobnie nawet nie musisz ruszać się spoza domu, żeby dostrzec skutki złych nawyków w nawadnianiu: woda spływająca po krawężniku, atakujące zraszacze lub podlewanie trawnika podczas ulewy. Czas zamienić się w profesjonalnych ogrodników i zadbać o swój ogród tak, jak tego od nas potrzebuje!

nature 2310554 1920

Jest kilka zasad domowego ogrodnictwa:

  1. Podlewaj trawnik dwa razy w tygodniu. To w zupełności wystarczy. Co za dużo, to niezdrowo!
  2. Nie podlewaj trawnika między godzinami 10:00 a 18:00. W ciągu dnia aż 30% tej wody po prostu wyparuje przez słońce! Wieczorem i w nocy woda zostaje w 100% w trawie.
  3. Podlewaj trawę cyklicznie, nie na raz. Nawadniaj trawnik w krótszych cyklach, aby pozwolić wodzie wchłonąć w glebę. Pozostaw ją do wchłonięcia przez co najmniej 30 minut i ponów cykl.
  4. Konserwuj system nawadniania. Napraw nieszczelności lub uszkodzone głowice spryskiwaczy i upewnij się, że są one skierowane na trawnik, a nie na ulicę lub chodnik.
  5. Daj spryskiwaczom urlop w wietrzne dni. Są pewne rzeczy, których należy unikać, gdy na zewnątrz szaleje halny. Podlewanie trawnika jest jedną z nich.
  6. Czujniki deszczu i zamarzania pozwolą Ci zaoszczędzić. Uaktywniają automatyczne systemy wyłączania się podczas opadów deszczu lub gdy temperatura zbliża się do 0. Mogą zmniejszyć zużycie wody poza domem o 5-10%!
  7. Inteligentne sterowanie w systemach nawadniania to świetna rzecz. Działa to jak zegary nawadniające, które automatycznie dostosowują czas i tempo pracy zraszacza w zależności od warunków pogodowych.
  8. Nawadniaj kroplami. Użyj nawadniania kroplowego do drzew, krzewów i kwietników. Systemy kroplowe wpuszczają wodę do strefy korzeniowej - właśnie tam, gdzie rośliny najbardziej jej potrzebują. 

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept