Opublikowano 05/05/2018
Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »
Wyobraź sobie, że uruchamiasz samochód w temperaturach ujemnych i włączasz bieg bez czekania na rozgrzanie silnika. To ogromny wysiłek dla auta. To samo dotyczy ludzkiego ciała. Bez wody, pobudka i wejście na wyższe obroty jest znacznie wydłużone. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo opuścisz śniadanie. Szklanka zimnej wody zaraz po przebudzeniu mówi ciału ”Halo, pobudka!”. Twój układ krążenia potrzebuje płynu, aby pozbyć się upartych wolnych rodników i pozostałości po spalonych kaloriach używanych podczas nocnej przemiany materii.
Picie wody przed jedzeniem pomaga poczuć się pełniej. To oznacza, że będziesz w stanie zjeść mniej. Kiedy jesteś nawodniony, żołądek jest również przygotowany na jedzenie. Woda budzi kubki smakowe i nawilża wyściółkę żołądka, dzięki czemu pożywienie o kwaśnym odczynie nie będzie powodowało dyskomfortu. Szklanka wody zwilża usta i usuwa pozostałości po wcześniejszym jedzeniu, napojach lub używkach. Warto więc zaczerpnąć łyk wody w oczekiwaniu na posiłek lub przekąskę.
Jeśli jesteś głodny pomiędzy posiłkami, najpierw nalej sobie szklankę świeżej wody, aby przekonać się, czy to aby nie odwodnienie. Czasami ludzie myślą, że są głodni, kiedy tak naprawdę są spragnieni. Picie wody przed przekąską lub razem z nią pomoże Ci szybciej poczuć sytość, przez co ograniczysz spożycie kalorii.
W zależności od temperatury, wilgotności i poziomu płynów w organizmie, możesz potrzebować jednej lub kilku szklanek wody, aby uchronić się przed odwodnieniem podczas i po treningu. Nawodnienie jest niezbędne, aby chronić się przed udarem cieplnym przy ciepłej pogodzie i odmrożeniach w niskich temperaturach, ponieważ cyrkulacja odgrywa rolę ochronną przy uprawianiu sportu w obu ekstremalnych temperaturach.
Po intensywnych ćwiczeniach konieczne może być wypicie dużej ilości wody, aby zrekompensować utratę płynów przez pot i oddawanie moczu. Potrzebna ilość wody zależy od wagi, stanu zdrowia i od tego, czy ćwiczysz w gorących lub wilgotnych warunkach - szczególnie przez długie okresy. Pamiętaj jednak, aby nie pić zbyt dużo wody zbyt szybko, by nie wywołać skurczów żołądka.
Jeśli przebywasz w pobliżu chorych w szpitalu, w pracy i w szkole, wypij trochę więcej wody niż zwykle, aby wypłukać zarazki i wirusy, które twoje ciało mogło nabyć w tych nietypowych warunkach. Dobrze nawodnione ciało pobudza bakterie i wirusy do ruchu, dzięki czemu nie zagnieżdżają się w organizmie, by następnie zacząć się mnożyć.
Jeśli mimo wszystko nie udało się uchronić przed wirusami i bakteriami, pamiętaj co mówiła zawsze mama: kiedy jesteś chory, musisz pić dużo płynów. Mama miała rację. Picie około ośmiu szklanek wody dziennie powinno być standardem również poza okresem choroby, ale inne płyny, takie jak herbata, sok i zupa, liczą się również do całkowitego spożycia.
Jeśli czujesz chodzącą za Tobą drzemkę, ale to niewłaściwy moment, spróbuj wypić szklankę lub dwie wody. Czy wiesz, że zmęczenie jest jednym z objawów odwodnienia? Ze względu na zdolność szybkiego poruszania się po ciele, woda może szybko dotrzeć do mózgu i w chwili słabości, np. przed ważnym spotkaniem, dać Ci odrobinę doładowania.