Opublikowano 10/07/2017
Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »
Woda to składnik odżywczy dla Twojego ciała, który jest obecny w płynach, czystej wodzie i pożywieniu. Codziennie pozbywamy się dużych ilości wody z organizmu. Utrata płynów występuje w sposób ciągły, od parowania skóry, oddychania i czynności fizjologicznych… Dla dobrego stanu zdrowia poziom wody w organizmie powinien być wciąż na stałym poziomie, więc musimy ją na bieżąco uzupełniać.
Kiedy spożycie wody nie jest równe jej wydalaniu, można się łatwo odwodnić. Utraty płynów są najbardziej znaczące w cieplejszych warunkach klimatycznych, podczas intensywnych ćwiczeń, na dużych wysokościach i wśród starszych osób, u których uczucie pragnienia może być zaniżone.
Oto sześć powodów, przez które warto upewnić się, że codziennie pijesz wystarczającą ilości wody lub przyjmujesz ją w innej postaci:
Twoje ciało składa się w około 60-70% wody. Funkcje płynów ustrojowych obejmują trawienie, wchłanianie, krążenie, wytwarzanie śliny, transport składników odżywczych i utrzymanie temperatury ciała.
Poprzez tylną przysadkę Twój mózg komunikuje się z nerkami i mówi, ile wody ma wydalić jako mocz lub trzymać w formie rezerw. Kiedy rezerwy są niskie, mózg wyzwala mechanizm pragnienia. I jeśli nie przyjmujesz leków, które sprawiają, że wciąż jesteś spragniony, powinieneś słuchać tych wskazówek i napić się wody, soku, mleka, kawy – dobry jest każdy płyn poza alkoholem. Alkohol zakłóca komunikację mózgu i nerek i powoduje nadmierne wydalanie płynów, co może prowadzić do odwodnienia.
Od lat dietetycy zalecają picie dużej ilości wody jako strategię wspomagającą odchudzanie. Chociaż woda nie ma żadnego magicznego wpływu na utratę wagi, to picie jej zamiast bardziej kalorycznego napoju, z pewnością pomoże.
Z utratą wagi jest tak, że wybierasz wodę lub napój „zero kalorii” zamiast np. napoju gazowanego lub jesz potrawy bogatsze w wodę, które są zdrowsze, bardziej sycące i pomagają ograniczyć spożycie kalorii.
Żywność o dużej zawartości wody ma tendencję do puchnięcia w żołądku. Większa objętość pokarmu wymaga więcej żucia i jest wchłaniana wolniej przez organizm, co pomaga dłużej czuć sytość. Żywność bogata w wodę to np. owoce, warzywa, zupy bulionowe, owsianka i fasola.
Komórki, które nie utrzymują równowagi płynów i elektrolitów, mogą powodować zmęczenie mięśni. Kiedy komórki mięśniowe nie mają wystarczającej ilości płynów, nie są w stanie działać poprawnie, a ich wydajność może znacznie zmaleć.
Picie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne podczas ćwiczeń. Zaleca się picie około 0,5 litra płynu około dwóch godzin przed ćwiczeniami. Podczas samych ćwiczeń zacznij pić wcześnie i w regularnych odstępach czasu, aby uzupełniać na bieżąco płyny utracone przez pocenie się.
Twoja skóra zawiera dużo wody i działa jak bariera ochronna zapobiegająca nadmiernej utracie płynu. Ale nie spodziewaj się, że ekstra „uwodnienie” skóry pozwoli Ci pozbyć się zmarszczek lub bruzd.
Odwodnienie sprawia, że skóra staje się bardziej sucha i pomarszczona, co można poprawić przy odpowiednim uwodnieniu. Ale kiedy już dostarczysz skórze odpowiednie ilości wody, nerki wydalą każdy nadmiar płynów. Możesz pomóc zatrzymać wilgoć w skórze poprzez użycie kosmetyku nawilżającego, który tworzy fizyczną barierę, zapobiegającą utracie wody.
Transport płynów ustrojowych przenosi odpady do i z komórek. Główną toksyną w organizmie jest azot mocznikowy, rozpuszczalny w wodzie odpad, który może przenikać przez nerki i być wydalany z moczem. Twoje nerki wykonują naprawdę kawał dobrej roboty oczyszczając i usuwając z ciała toksyny, ale tylko jeśli spożycie płynów jest wystarczające.
Kiedy dostarczasz sobie wystarczającą ilość wody, mocz płynie swobodnie, jest jasny i pozbawiony zapachu. Kiedy organizm jest odwodniony, stężenie moczu, kolor i zapach nasilają się, ponieważ nerki zatrzymują dodatkowy płyn niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Jeśli przewlekle pijesz zbyt mało, zwiększasz ryzyko wytworzenia się kamieni nerkowych, zwłaszcza w ciepłym klimacie.
Odpowiednie uwodnienie prawidłowo transportuje pokarm płynący wzdłuż przewodu pokarmowego i zapobiega zaparciom. Kiedy nie dostarczasz wystarczającej ilości płynu, okrężnica zatrzymuje w organizmie wodę, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, a wynikiem są zaparcia. Odpowiednia ilość płynów i błonnika jest idealnym połączeniem, ponieważ płyn trafia we włókna błonnika i działa jak miotła, aby jelita mogły prawidłowo funkcjonować.
Na koniec mamy dla Ciebie 5 porad, które pomogą Ci pić więcej na co dzień: