6 korzyści dobrego nawodnienia

6 korzyści dobrego nawodnienia

Opublikowano 30/08/2019

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

 Woda stanowi około 70 procent Twojego ciała i jest niezbędna do prawidłowej pracy każdej komórki, co do jednej.

Nic więc dziwnego, że badania, chociażby te przedstawione na dorocznej konferencji British Psychological Society, wykazały, że studenci, którzy zabierali ze sobą wodę na egzamin, otrzymywali wyższe noty niż ich koledzy, którzy nie mieli wody. Niestety badacze nie sprawdzili, czy uczniowie rzeczywiście pili wodę. Nie zbadali również przyczyn leżących u podstaw badań. Ale postawili hipotezę, że woda pitna może usprawniać procesy myślowe uczniów lub pomagać uczniom zachować spokój podczas nerwowych sytuacji, co sprawia, że wyniki testu mogą być lepsze. Inne badania sugerują, że nawodnienie utrzymuje ostrość pamięci, stabilny nastrój i nienaruszoną motywację.

AdobeStock 205845411

Jednak nawodnienie wpływa nie tylko na mózg. Oto kilka sposobów, w jakie woda wpływa na zdrowie Twojego organizmu:

1. Woda pomaga zapobiegać suchości w ustach.

Woda utrzymuje wilgoć w gardle i zapobiega wysuszeniu jamy ustnej. Suchość w jamie ustnej może powodować nieświeży oddech i / lub nieprzyjemny smak - a nawet może przyczyniać się do powstawania ubytków.

2. Woda sprzyja zdrowiu sercowo-naczyniowemu.

Odwodnienie obniża objętość krwi, więc twoje serce musi pracować ciężej, aby pompować zmniejszoną ilość krwi i dostarczać wystarczającą ilość tlenu do komórek, co utrudnia codzienne czynności, takie jak wchodzenie po schodach, albo ćwiczenia.

AdobeStock 225509647

3. Woda utrzymuje Twoje ciało w chłodzie.

Twoje ciało uwalnia ciepło, rozszerzając naczynia krwionośne blisko powierzchni skóry (dlatego twarz robi się czerwona podczas ćwiczeń), co powoduje większy przepływ krwi i więcej ciepła uwalnianego w powietrze. Jednak gdy jesteś odwodniony, potrzeba wyższej temperatury otoczenia, aby rozszerzyć naczynia krwionośne.

4. Woda pomaga mięśniom i stawom pracować lepiej.

Kiedy jesteś dobrze nawodniony, woda wewnątrz i na zewnątrz komórek kurczących się mięśni zapewnia odpowiednie składniki odżywcze i skutecznie usuwa odpady, dzięki czemu osiągasz lepsze wyniki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, skurcze mięśni nie są związane z odwodnieniem, ale ze zmęczeniem mięśni - to teoria doktora Sama Cheuvronta, fizjologa ćwiczeń.

AdobeStock 232889224

5. Woda utrzymuje elastyczność skóry.

Kiedy osoba jest poważnie odwodniona, skóra jest mniej elastyczna. Różni się to od suchej skóry, która jest zwykle skutkiem nieodpowiedniego mydła, gorącej wody i ekspozycji na suche powietrze. Ale niestety, picie dużej ilości wody nie zapobiegnie powstaniu zmarszczek...

6. Woda pomaga oczyścić ciało - wewnątrz i na zewnątrz.

Twoje nerki potrzebują wody, aby odfiltrować odpady z krwi i wydalić je z moczem. Utrzymanie nawodnienia może również pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych i kamieniom nerkowym. W przypadku poważnego odwodnienia nerki mogą przestać działać, powodując gromadzenie się toksyn w organizmie.

AdobeStock 95726326

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept