5 sposobów oddziaływania wody na mózg

5 sposobów oddziaływania wody na mózg

Opublikowano 10/11/2016

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Często pijemy wodę myśląc o swoich nerkach, wątrobie, o sercu... Wiesz dla jakiej jeszcze części ciała woda jest kluczowa do prawidłowego działania? Dla mózgu.  Funkcje wody i mózgu są bardziej powiązane, niż mogłoby się wydawać.

Twój mózg jest organem, który potrzebuje najwięcej energii. W rzeczywistości składa się w 75% z wody. Potrzebuje więc tej podstawowej, niesamowitej substancji, aby mógł funkcjonować.

Mówi się, że powinno się pić od 7 do 8 szklanek wody dziennie. Ale tak naprawdę będzie lepiej, jeśli nie wyznaczysz sobie celu, do którego za wszelką cenę musisz dążyć. Wynika to z faktu, że każdy organ ma inne potrzeby, w zależności od jego poziomu aktywności.

Najlepiej jest utrzymać nawodnienie przez cały dzień. Aby to zrobić, nic nie jest lepsze niż picie małych łyków wody co około godzinę. W ten sposób nie „opijesz się” za mocno. Takie dawkowanie wyreguluje Twoje ciało od środka.

Przeczytaj, jakie niesamowite efekty przynosi Twojemu mózgowi picie wody.

1. Twój mózg będzie działać szybciej

Twój mózg potrzebuje odpowiedniej ilości wody do prawidłowego funkcjonowania. Komórki w tym narządzie potrzebują delikatnej, precyzyjnej równowagi między wodą a innymi elementami, aby działały tak, jak powinny. Jest coś, czego powinniśmy być świadomi: po przebudzeniu trzeba pić wodę. Jest to moment dnia, w którym Twoje komórki mózgowe potrzebują nawodnienia, jakie tylko woda może Ci dać. Spałeś prawdopodobnie od 7 do 9 godzin. Nawet jeśli w  nocy się nie spociłeś, nie oznacza to, że nie tracisz wody podczas snu. W każdym głębokim oddechu ubywa z Twojego organizmu pewna dawka wody. To powoduje, że twój mózg jest rano odwodniony. Możesz sprawić, by Twój mózg szybko wszedł na wysokie obroty. Wystarczy wypić szklankę wody i zjeść pyszne owoce na śniadanie. Do dzieła!

brain 1845962 1280

2. Picie wody poprawia koncentrację

Zwykle nie zauważamy odwodnienia.  Co najwyżej w skrajnych przypadkach. Czerwona lampka zapala się, gdy pojawiają się zawroty głowy lub sucha skóra. Jednak w stanie odwodnienia to Twój mózg jest atakowany jako pierwszy. Twój poziom koncentracji obniża się. Mózg oszczędza zasoby. Pamięć już nie ta sama. Nie reagujesz tak szybko na bodźce.

Picie kawy lub herbaty może Ci pomóc, jednak nie powinno się pić tych napojów bez przerwy przez cały dzień. Musisz pić łyk wody co około godzinę. Jest to czas, po którym Twoja uwaga zaczyna stopniowo spadać.

board 2853022 1280

3. Woda pomaga zrównoważyć nastrój i emocje

Stwierdzenie może wydawać się dziwne, ale można powiązać wodę ze zdrowiem psychicznym. Pomyśl o tym w ten sposób. Obserwowanie morza Cię rozluźnia, prawda? Przyjemna bryza, szum wody, rozbijające się fale, oddychanie charakterystycznym, słonym powietrzem… Twoje emocje są nie tylko efektem obserwowania morza. Twój stan emocjonalny jest również zależny od picia wody.

Dzieje się tak z prostego powodu: zwiększasz temperaturę mózgu, pozbywasz się toksyn i martwych komórek. Pijąc wodę równoważysz również procesy chemiczne, wywołując coś w rodzaju "mentalnego restartu". To nie znaczy jednak, że musisz drastycznie zwiększyć ilość przyjmowanej wody, np. picie dwóch szklanek z rzędu. Musisz zrobić to, co powiedzieliśmy wcześniej: utrzymuj Twój organizm z ciągłym nawodnieniu. Powinieneś pić małe łyki. W ten sposób Twoje komórki pozostaną aktywne i zyskają właściwą równowagę. Ta równowaga reguluje poziom stresu i niepokoju.

alone 2666433 1280

4. Picie wody pomaga smacznie spać

Możliwe, że wypicie szklanki wody przed snem spowoduje, że będziesz musiał wstawać w środku nocy, aby skorzystać z łazienki. Ale warto. Nawet jeśli to tylko pół szklanki, wypicie jej przed pójściem spać pomoże uzyskać zdrowszy sen.

Woda zwiększa przepływ krwi do mózgu. To zwiększa natlenienie i nawodnienie mózgu i „uspokaja go”. Jednocześnie nie można zapomnieć, że woda pomaga pozbyć się z mózgu odpadów, co jest podstawą utrzymania go w równowadze.

Zacznij pić wodę przed spaniem już dziś. Sprawdź, czy pomaga Ci to trochę lepiej spać.

baby 22194 1920

5. Twoja pamięć poprawi się, jeśli będziesz pić wodę w ciągu dnia

Nie można zapominać, że bez względu na to, jak niewielkie jest Twoje odwodnienie, natychmiast powoduje nierównowagę homeostatyczną. To oznacza, że odwodnienie rozpoczyna serię rozmaitych dysfunkcji organizmu. Mają one wpływ na wiele podstawowych obszarów Twojego życia.

Jedną z konsekwencji odwodnienia jest ograniczona sprawność poznawcza: utrudnia to zapamiętywanie, łączenie faktów, wyciąganie wniosków i tworzenie długoterminowych wspomnień.

photo 256887 1280

Pamiętaj o tej wskazówce: wrzuć do torby butelkę wody i wypij ją w ciągu dnia. Nie zmuszaj się do picia 8 szklanek dziennie. Tylko upewnij się, że jesteś zawsze nawodniony. Zrobienie tego małego codziennego wysiłku, jest tego warte.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept