5 problemów z praniem w twardej wodzie

5 problemów z praniem w twardej wodzie

Opublikowano 28/03/2017

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Twoje ubrania, pościel i ręczniki po praniu są szorstkie, sztywne i nieprzyjemne w dotyku? Możliwe, że pozostał na nich osad z detergentu, którego używasz do prania. Problemem jest tez najprawdopodobniej woda w Twoim domu. Co z tym zrobić?

Co to jest twarda woda?

Twardą wodę ma większość domów w Polsce. Jest to woda, w której zawarte są jony wapnia i magnezu. Im więcej tych jonów w wodzie, tym jest twardsza. Jeśli woda nie jest zmiękczana, minerały te przyczepiają się do tkanin podczas prania i sprawiają, że stają się sztywne i pokrywają się osadem, który matowi kolory. W skrajnie twardej wodzie (powyżej 20°dH), włókna tkaniny mogą się na tyle osłabić, że się przerwą i po praniu wyjmiesz z bębna dziurawe ubrania.

AdobeStock 38031627 mini2

Jeśli korzystasz z wody wodociągowej, dane dotyczące stopnia jej twardości możesz łatwo sprawdzić u dostawcy. Możesz również sprawdzić ilość wapnia i magnezu w wodzie za pomocą prostych testerów paskowych. Dokładniejsze sprawdzenie składu Twojej wody wymaga przeprowadzenia badań przez wykwalifikowany podmiot, zwłaszcza w przypadku wody studziennej.

5 problemów z praniem w twardej wodzie

  • Ubrania szorstkie, zszarzałe, zażółcone
  • Niedoprane tkaniny
  • Sztywne, nieprzyjemne w dotyku materiały
  • Osłabienie materiału, powodujące przedarcia
  • Białe lub szare zacieki na ubraniach

Dlaczego twarda woda utrudnia pranie?

W twardej wodzie większość składników detergentów do prania przyczepia się do minerałów zawartych w wodzie, zamiast czyścić ubrania. To oznacza, że żeby uzyskać satysfakcjonujące efekty prania, musisz zużyć więcej detergentu i podwyższyć temperaturę prania, co dla ubrań bywa zabójcze. Dla Twojego portfela również – zapłacisz więcej za zwiększone dawki proszku i płynu. Często twarda woda zawiera cząstki żelaza. W połączeniu z wybielaczem z zawartością chloru wytwarza się tlenek żelaza lub rdza, które mogą plamić ubrania. W usunięciu z wody żelaza (częsty problem w wodzie studziennej) pomogą odżelaziacze.

AdobeStock 57759751

Twarda woda – co robić?

Jeśli Twoje pranie jest upstrzone białymi smugami po użyciu proszku, oznacza to, że sypki detergent się nie rozpuścił. Spróbuj następnym razem płynnego detergentu, może pomóc. Możesz też zanurzyć ubrudzone ubrania w roztworze wody i octu na 30 minut i potem dokładnie wypłukać. Sztywne ubrania może nieco zmiękczyć płyn do płukania ale niestety on również może pozostawić osad, nawet po dokładnym wymoczeniu.

Aby trwale pozbyć się problemu twardej wody do prania, warto rozważyć zamontowanie zmiękczacza wody. Inwestycja jest spora ale skorzysta na niej nie tylko Twoja garderoba. Zmiękczacz wody podłącza się do instalacji zaopatrującej w wodę cały dom, więc zmiękczoną wodę będziesz mieć też w kuchni i łazience. Tam twarda woda też sieje zniszczenie – zakamieniony czajnik, wiecznie brudna kabina prysznicowa, jasne osady na armaturze i bateriach, niedomyte naczynia, zniszczone rury…

AdobeStock 82965634

Zmiękczacze wody usuwają z wody jony wapnia i magnezu, dzięki czemu woda nie zawiera już minerałów niszczących Twoje ubrania – staje się miękka i łagodna dla tkanin. W wodzie miękkiej zużycie detergentów spada nawet o 60% w porównaniu do wody twardej, a proszki i płyny stają się skuteczne nawet w chłodnej wodzie. To da Ci duże oszczędności i ochroni tkaniny przed przedwczesnym zniszczeniem.

 

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept