5 mitów na temat podlewania roślin

5 mitów na temat podlewania roślin

Opublikowano 18/04/2019

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Mit: Rośliny potrzebują podobnej ilości wody

Rośliny różnią się znacznie pod względem zapotrzebowania na wodę. Młode sadzonki mają ograniczone systemy korzeniowe i wymagają ciągłej wilgoci, więc mogą potrzebować codziennego podlewania, zwłaszcza jeśli na zewnątrz panuje słoneczna i gorąca aura. Z kolei starsze drzewa i krzewy mogą wymagać dodatkowego podlewania tylko w trakcie długich, suchych okresów, ponieważ mają one wykształcone szersze systemy korzeniowe. Ilość wody, jakiej potrzebuje roślina, zależy od wielu czynników, w tym rodzaju rośliny, jej stadium wzrostu, rodzaju gleby, pogody i pory roku.

AdobeStock 205762364

Najlepszym sposobem na podlewanie większości roślin jest jednorazowe podlanie aż do momentu nawilżenia całego systemu korzeniowego rośliny, a następnie pozostawienie gleby do wyschnięcia. Należy dostarczać wodę do rośliny powoli, aby gleba stopniowo ją absorbowała. Unikaj częstego, powierzchownego podlewania, które powoduje, że korzenie mają tendencję do wzrostu blisko powierzchni gleby, gdzie są podatne na wysychanie.

Mit: Więdnięcie jest znakiem, że nadszedł czas, aby podlać roślinę

Tak, więdnięcie jest znakiem, że liście nie dostają wystarczającej ilości wilgoci, ale niekoniecznie oznacza to, że gleba jest sucha. Wszystko to, co uszkadza korzenie roślin, może powodować więdnięcie.

Korzenie roślin wymagają stałego dopływu powietrza i wody. Gdy podajesz im zbyt mało wody, korzenie umierają z powodu braku wilgoci. Gdy z kolei podajesz im zbyt dużo wody, przestrzenie między cząstkami gleby wypełniają się wodą, „topiąc” korzenie. Obie sytuacje ograniczają zdolność rośliny do dostarczania wystarczającej ilości wody do łodyg i liści, co powoduje więdnięcie. Choroby korzeniowe, uszkodzenia fizyczne (takie jak skaleczone korzenie) i insekty przenoszone przez glebę, mogą również zaszkodzić korzeniom do tego stopnia, że ​​nie będą w stanie w pełni uwodnić rośliny. Podobnie uszkodzenie łodyg - może ono również powodować więdnięcie. Jedynym sposobem na określenie, czy brak wody powoduje więdnięcie, jest sprawdzenie wilgotności gleby.

AdobeStock 206479411

Mit: Podlewanie w słoneczny dzień może przypalić roślinę

Jest kilka powodów, aby unikać podlewania roślin w słoneczne popołudnie, ale ryzyko miejscowo wypalonych liści nie jest jednym z nich. To mit, że kropelki wody osadzające się na liściach działają jak maleńkie szkła powiększające i mogą poparzyć roślinę. Każdy, kto obserwował, rośliny po letnim prysznicu, wie, że woda szybko odparowuje.

Uszkodzenia liści mogą być spowodowane przez różne czynniki, w tym:

  • zbyt dużą lub zbyt małą wilgotność gleby
  • spalenie przez nieodpowiedni nawóz
  • problemy z owadami lub chorobami
  • warunki pogodowe, takie jak wiatr lub mróz

Staraj się unikać podlewania w słoneczne popołudnia, aby zminimalizować ilość wilgoci utraconej w wyniku parowania, ale nie martw się o przypalanie liści.

Mit: Lepiej unikać podlewania zraszaczem

Zazwyczaj najlepiej jest stosować wodę bezpośrednio do gleby wokół roślin, zamiast podlewać za pomocą zraszacza. Mniej wody tracimy wówczas na parowanie, zwłaszcza w gorące, słoneczne dni. Liście pozostają suche, minimalizując problemy chorobowe.

Ale zdarzają się chwile, kiedy potrzebny jest zraszacz. Podczas suchej, wietrznej pogody, cienka warstwa pyłu może gromadzić się na liściach, zmniejszając zdolność roślin do wydajnej fotosyntezy. Również niektóre owady, w tym mszyce i przędziorki, można łatwo usuwać, po prostu spłukując je z roślin.

AdobeStock 202019298

Mit: Rośliny odporne na suszę nie muszą być podlewane

Wiele sucholubnych roślin nie jest wystarczająco często podlewanych, zwłaszcza w czasie sadzenia i podczas pierwszego sezonu wzrostu. Kiedy uprawiasz wstępnie rośliny w pojemnikach, rozwój ich korzeni ogranicza kształt doniczki. Rośliny potrzebują stałego dopływu wody podczas pierwszego sezonu wegetacyjnego, dopóki ich korzenie nie wyrosną w otaczającej glebie. Podczas drugiego i kolejnych sezonów wegetacyjnych rośliny odporne na suszę mogą potrzebować dodatkowej wody tylko podczas długich okresów suchych. Należy jednak pamiętać, że tylko dlatego, że roślina jest odporna na suszę, nie oznacza to, że nie radzi sobie lepiej z regularnym dostarczaniem wilgoci.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept