Opublikowano 14/08/2019
Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »
Regeneracja uruchamia się zawsze co określoną liczbę dni. Do każdej regeneracji zmiękczacz pobiera maksymalną ilość soli i wody, nie rozróżniając zmiennego zużycia wody oraz stopnia zużycia złoża. To oznacza, że dochodzi często do regeneracji przedwczesnych lub zbyt późnych, co oznacza niepotrzebne zużycie wody i soli. Taka regeneracja nie dopasowuje się do faktycznych potrzeb i nie jest oszczędna.
Ten typ regeneracji zachodzi po zmiękczeniu określonej ilości wody. Uruchamia się wtedy, gdy faktycznie zużyto daną objętość wody, wyrażoną w litrach, więc np. podczas nieobecności, gdy nie używa się wody, nie dojdzie do niepotrzebnej regeneracji. Zmiękczacz do wykonania regeneracji pobiera zawsze maksymalną ilość soli i wody, a regeneracja zachodzi albo natychmiast po osiągnięciu zadanego limitu zmiękczonej wody albo z opóźnieniem o zadanej godzinie. Niesie to za sobą ryzyko braku wody miękkiej, np. w trakcie mycia naczyń, ponieważ właśnie zachodzi regeneracja lub jeśli regenerację zaprogramowano na godziny nocne, niezmiękczona woda będzie płynęła od momentu osiągnięcia limitu do ustawionej godziny w nocy.
Tego typu regeneracja bazuje najczęściej na średnim dziennym zużyciu wody. Jeśli urządzenie wyliczy, że niedługo skończy się pojemność jonowymienna to zregeneruje się odpowiednio wcześniej tak, aby zminimalizować ryzyko podawania twardej wody. Najłatwiej rozpatrzyć tę regenerację na przykładzie. Powiedzmy, że regeneracja przy danej twardości jest zaprogramowana co 2500 l zmiękczonej wody. Gdy złoże jest bliskie zużyciu, powiedzmy po 6 dniach i zużyciu 2400 l, urządzenie wie, że w 7 dniu przekroczy maksymalną pojemność jonowymienną, więc regeneruje się w nocy z 6 na 7 dzień i jeśli jest bardzo dobrze zaprogramowane, uszczupli dawkę soli o niezużyte 100l, które zostało na dzień 7. W niektórych zmiękczaczach zużycie soli do regeneracji jest zależne od wyczerpania pojemności jonowymiennej, a w innych jest z góry ustalone – warto zapytać o to sprzedawcę.
Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj regeneracji, dostępny tylko w urządzeniach od EcoWater. Urządzenia są zaprogramowane tak, aby zoptymalizować dawki soli. Urządzenie wykorzystuje fakt, że dawki soli są tym efektywniejsze, im mniejsza część złoża jest regenerowana. Urządzenie jest wyposażone w inteligentny sterownik - uczy się nawyków domowników i samodzielnie dobiera potrzebne dawki soli na podstawie zaprogramowanego algorytmu F1. Regeneruje się wtedy, kiedy się to najbardziej opłaca. Poza EcoWater na dzień dzisiejszy żaden producent nie wyposażył urządzeń do zmiękczania w tak zaawansowaną, inteligentną elektronikę, która pozwala osiągnąć maksimum wydajności przy minimum materiałów eksploatacyjnych. Urządzenie dostosowuje się do zmiennego zużycia wody w domu i optymalizuje dawki soli i wody przez lata, co gwarantuje największe oszczędności.
Podsumowując, wybierając urządzenie koniecznie zapytaj o typ regeneracji i oprogramowanie sterownika. Dobry sterownik i oszczędna regeneracja oznacza nieprzerwany dostęp do miękkiej wody oraz oszczędność materiałów eksploatacyjnych przez cały okres użytkowania zmiękczacza, czyli nawet 30 lat!