3 sposoby na dbanie o podgrzewacz przy twardej wodzie

3 sposoby na dbanie o podgrzewacz przy twardej wodzie

Opublikowano 07/02/2018

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Wodę uważa się za "twardą", gdy zawiera znaczną ilość minerałów takich jak wapń i magnez. To, że woda w domu jest twarda, można poznać na wiele sposobów. Np. gdy po gotowaniu wody w garnku lub czajniku na dnie i wewnętrznych ściankach naczynia widzisz biały osad. Bardziej dokładną ocenę jakości wody można przeprowadzić za pomocą laboratoryjnych lub domowych testów.

Sole minerałów obecnych w twardej wodzie mogą gromadzić się wewnątrz rur, skracają żywotność AGD i armatury. Kłopotliwe pozostałości po twardej wodzie to osady z kamienia. Sprzyja im zwłaszcza woda podgrzewana.

hd mediaitemid22871 1375

W zależności od rodzaju podgrzewacza, twarda woda może powodować różne problemy. W każdym przypadku efekt jest jednak wspólny – osady z kamienia utrudniają podgrzewaczowi efektywne przenoszenie ciepła z elementu grzejnego lub płomienia do podgrzewanej wody. Co to oznacza? Twarda woda powoduje, że ogrzewanie wody kosztuje więcej, a podgrzewacz będzie służył domownikom krócej. Gromadzące się osady w podgrzewaczu wody mogą być tak znaczące, że zajmą wewnątrz urządzenia miejsce zarezerwowane dla podgrzewanej wody. Taka sytuacja znacznie ogranicza wydajność nagrzewnicy. W elektrycznych podgrzewaczach wody, osady jako pierwsze formują się na elemencie grzewczym, a następnie spływają do zbiornika, gromadząc się na dnie. Kiedy osady są na tyle wysokie, aby pokryć dolny element grzewczy, istnieje duża szansa, że ​​ten ulegnie przegrzaniu i spali się.

heating 677735 1280 1

Gazowe podgrzewacze wody działają poprzez umieszczenie płomienia pod zbiornikiem wody. Osad kamienny gromadzi się na dnie zbiornika, powodując jego przegrzanie. Proces gotowania powoduje, że złoża minerałów podnoszą się i pływają w wodze w formie nieregularnych kamiennych odłamków, a to powoduje nieprzyjemny hałas.

Jest kilka sposobów na radzenie sobie z problemami związanymi z twardą wodą i podgrzewaczem wody.

  1. Wygodny. Jednym z nich jest zainstalowanie zmiękczacza wody w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, aby minerały zostały usunięte z wody zanim ta dostanie się do podgrzewacza wody. Jeśli zmiękczacz zostanie zainstalowany jako system dla całego domu, wyeliminuje problem we wszystkich urządzeniach, a nie tylko w podgrzewaczu wody.

    3 4 view family EU eVOLUTION compacts small size

  2. Tani. Innym sposobem radzenia sobie z twardą wodą jest regularne opróżnianie i przepłukiwanie zbiornika podgrzewacza wody. Duża część producentów sugeruje konserwację co około sześć miesięcy. Czynność nie należy do najprzyjemniejszych. Podgrzewacz wody musi być wyłączony. Wąż przykręca się do wylotu wody, a górną część zbiornika otwiera się, by wpuścić powietrze. Pozwala to na opróżnienie zbiornika. Gdy woda zniknie, zbiornik musi zostać wypłukany, czasami kilka razy, aż woda znów będzie czysta, co będzie oznaczało, że kamienne osady zostały wypłukane. Zbiornik musi zostać ponownie napełniony, włączony, a powietrze musi wydostać się z rur. Jeśli zbiornik jest stary lub nie był regularnie konserwowany, wszystkie te działania mogą spowodować pęknięcie zbiornika. Takie przypadki zwykle oznaczają konieczność zakupu nowego podgrzewacza wody.

    sink 1335476 1280

  3. Prosty. Dla wielu osób płukanie zbiornika podgrzewacza wody co kilka miesięcy to gra niewarta świeczki. To prowadzi nas do trzeciej opcji. Niektórzy nie robią nic i akceptują, że będą musieli wymieniać podgrzewacz wody częściej, niż gdyby był konserwowany za pomocą regularnego płukania.

    money 256319 1280

Bez względu na to, co planujesz zrobić, warto pamiętać o problemach związanych z twardą wodą. Podgrzewacz to tylko jedno z urządzeń w domu, które cierpią na kontakcie z osadami z kamienia. Najlepiej pozbyć się problemu u źródła.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept