Opublikowano 19/06/2017
Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »
1. Na Ziemi jest około 1,5 miliardów sześciennych kilometrów wody - to 1,5 miliarda miliardów litrów, czyli 800 bilionów basenów olimpijskich.
2. Jeśli cała woda była równomiernie rozłożona na powierzchni Ziemi, miałaby głębokość 3700 metrów.
3. 97% wody na Ziemi jest słona. 2,1% jest zamknięta w polarnych pokrywach lodowych, a woda pitna to mniej niż 1%.
4. Woda jest lepka. Cząsteczki uwielbiają przyczepiać się do rozmaitych obiektów, zwłaszcza do siebie nawzajem. To powoduje duże napięcie powierzchniowe, które utrzymuje Cię przy życiu. Oznacza to, że woda może transportować krew w górę wąskimi naczyniami w ciele, często wbrew grawitacji.
5. W temperaturze pokojowej woda powinna być gazem. Wszystkie podobne cząsteczki, takie jak siarkowodór (H2S) i amoniak (NH3), to gazy. Lepkość cząsteczek wody utrzymuje je razem jako ciecz.
6. Woda jest drugą najczęstszą cząsteczką we wszechświecie. Najczęstszą jest gazowy wodór, H2.
7. Największa znana chmura pary wodnej została odkryta przez naukowców NASA wokół czarnej dziury 12 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Jest w niej 140 miliardów razy tyle wody, ile we wszystkich oceanach świata.
8. Cała woda, która jest obecnie na Ziemi, dotarła do nas z pomocą komet i planetoid. Stało się to między 4,5 mld do 3,8 mld lat temu, podczas okresu zwanego "Wielkim bombardowaniem".
9. Antarktyda jest bezustannie pokrywana lodem od ponad 30 milionów lat. Obecnie na pokrywę składa się 10 000 bilionów ton śniegu i lodu.
10. Na biegunach Księżyca, Marsa i Merkurego znajduje się lód.
11. Jest co najmniej 16 różnych rodzajów lub "faz" lodu. Wszystkie mają różne struktury krystaliczne.
12. Słońce i inne podobne gwiazdy każdej sekundy tworzą równowartość 100 milionów razy więcej wody niż przepływa w Amazonce.
13. Twoje ciało zawiera od 60 do 70% wody. Ta wartość zmienia się w różnych momentach życia: płód ludzki wynosi to około 95% wody przez pierwsze miesiące, a po urodzeniu tylko 77%. A z kolei w osobie o wadze 70 kg znajdują się 42 litry wody.
14. Dwie trzecie powyższej wody znajduje się wewnątrz komórek.
15. Każdy z nas pije około 1 metra sześciennego (1000 litrów) wody rocznie.
16. Woda rozszerza się, gdy zamarza, w przeciwieństwie do prawie każdej innej cieczy. Ma to kluczowe znaczenie dla życia - jeziora i rzeki zamarzają z góry na dół, więc nawet jeśli Ziemia stanie w obliczu kolejnych epok lodowych, zawsze znajdzie się płynna woda do dalszego rozwoju.
17. Gorąca woda zamarza szybciej niż zimna woda. Jest to tzw. efekt Mpemba i nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje.
18. Na pięciominutowy prysznic zużywasz średnio 200 litrów wody.
19. Używasz 8 litrów wody do każdego spłukiwania toalety – średnio tyle samo zużywasz do mycia zębów.
20. Do produkcji ziaren kawy na jedną filiżankę zużywa się ok. 200 litrów wody.
21. Do produkcji 1 kg wołowiny potrzeba 15 000 litrów wody.
22. Potrzeba 100 litrów, aby wytworzyć 2 kromki chleba i 65 litrów, aby ser wypełniał kanapkę.
23. Do produkcji 0,5l piwa zużywa się 150 litrów wody.
24. Kilogram bawełny - wystarczający do wyprodukowania jednej koszuli i pary dżinsów – to aż 10 000 litrów wody.
25. Wszędzie tam, gdzie jest płynna woda na Ziemi, jest życie. Nawet jeśli ta woda jest prawie wrząca, lub żrąca dla skóry.
26. W lodowej skorupie księżyca Saturna Enceladusa znajduje się gorący ocean. Ponieważ hydrotermalny otwór na dnie jednego z oceanów na Ziemi jest najbardziej prawdopodobnym początkiem życia na ziemi, astrobiolodzy uważają, że Enceladus jest dobrym miejscem do poszukiwania obcych form życia.
27. Leonardo Da Vinci i Niccolo Macchiavelli pewnego razu obmyślili plan wykorzystania wody do wygrania wojny. W tym celu chcieli zmienić bieg rzeki Arno. Da Vinci miał prawdziwą obsesję na punkcie wody. Napisał dużo prac naukowych o zachowaniu cieczy na długo przed opracowaniem zasad hydrodynamiki.
źródło: BuzzFeed