1 sierpnia – rekordowo szybki Dzień Długu Ekologicznego

1 sierpnia – rekordowo szybki Dzień Długu Ekologicznego

Opublikowano 30/07/2018

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Dzień Długu Ekologicznego wyznacza punkt, w którym ludzkość wykorzystała zasoby Ziemi przypadające na cały rok do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność do ich odnawiania. W tym roku data przypada na 1 sierpnia, czyli 1 dzień wcześniej, niż w 2017, 20 dni wcześniej niż w 2010 i 3 miesiące wcześniej, niż w 2000 roku. To alarmująca wiadomość dla nas wszystkich – czas zacząć żyć oszczędniej i mniej eksploatować planetę.

afterglow alternative energy clouds 532193

Corocznej oceny, jak szybko ludzkość popada w ekologiczny dług, dokonuje międzynarodowa organizacja badawcza Global Footprint Network. Datę wylicza się dzieląc ogół zasobów naturalnych przez światowy ślad ekologiczny, a następnie mnożąc przez 365. Wynik prezentuje, jak szybko zużywamy cenne zasoby ziemi, takie jak węgiel, żywność, woda, surowce i drewno. W tym roku osiągnęliśmy niechlubny rekord i zużyliśmy zapasy w zaledwie 212 dni… Zakładając, że nasz obecny apetyt na zasoby Ziemi nie zmniejszy się, potrzebowalibyśmy prawie 2 planet, aby Dzień Długu Ekologicznego przypadał na koniec roku! Za 10 lat konieczne byłyby zasoby z 3 planet…

Jak do tego doszło?

Przełom zaczął się w latach 70. XX wieku, kiedy rosnąca populacja i rosnące średnie zapotrzebowanie popchnęły konsumpcję ponad zrównoważony poziom. Od tego czasu dzień, w którym ludzkość konsumuje swój roczny budżet planetarny, poza drobnymi wyjątkami spowodowanymi przez spowolnienia i recesje gospodarcze, przesuwa się coraz bliżej początku roku kalendarzowego. Trzydzieści lat temu, Dzień Długu Ekologicznego nastąpił 15 października. 20 lat temu - 30 września. 10 lat temu - 15 sierpnia. Jeśli tak dalej pójdzie, w przyszłym roku po raz pierwszy data przypadnie na lipiec!

ice cubes 3506781 1280

Jak bardzo zadłużamy się u naszej planety?

Coraz większa produkcja żywności, wydobycie minerałów i spalanie paliw kopalnych przynoszą krótkoterminowe (i nierównomiernie rozłożone) zyski w postaci polepszenia jakości życia. Niestety  jest też druga strona medalu - długoterminowe konsekwencje w postaci erozji gleby, niedoborów wody i zakłóceń klimatycznych.

Mathis Wackernagel, dyrektor generalny i współzałożyciel Global Footprint Network, ostrzega nawet przed „zbliżającym się dniem rozliczenia”. Według niego pożyczamy przyszłe zasoby Ziemi, aby móc eksploatować nasze gospodarki w teraźniejszości. Wskazuje jednak, że taki schemat działa jedynie przez pewien czas. Odwołując się do historycznych wydarzeń ostrzega, że „kiedy narody, firmy lub gospodarstwa domowe zagłębiają się coraz głębiej w dług - ostatecznie rozpadają się."

lake irene 1679708 1281 

Najbardziej do pogłębiania długu ekologicznego przyczyniają się państwa zindustrializowane. Naszą planetę najszybciej zadłużaj Katar, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, USA i Kanada  (DDE przypada tam już w lutym- marcu). Najmniej szkodzą Wietnam i Jamajka (DDE w grudniu). My jesteśmy mniej więcej w połowie stawki – DDE w Polsce w tym roku przypadł na 19 maja. O długu ekologicznym mówi się w ujęciu globalnym ale składają się na to wybory jednostek i tzw. osobisty dług ekologiczny każdego z nas. Można sprawdzić jego wartość na stronie https://www.footprintcalculator.org.

Sytuacja jest odwracalna – co robić, by opóźniać DDE?

Specjaliści radzą, co zrobić, aby opóźnić Dzień Długi Ekologicznego i nadrobić straty. Pomysłów jest wiele:

  • zastąpienie 50% konsumpcji mięsa dietą wegetariańską przesunęłoby datę o pięć dni.
  • poprawa efektywności w budownictwie i przemyśle może spowodować zmianę o trzy tygodnie,
  • 50% redukcja śladu węglowego dałaby dodatkowe 3 miesiące!
  • wybierając urządzenia do domu, takie jak pralka, zmywarka, czy coś z naszego podwórka – zmiękczacz wody – stawiaj na urządzenia oszczędne w eksploatacji, które mierzą zużycie wody i pomagają Ci ją oszczędzać na co dzień.
  • Korzystaj z głową z energii elektrycznej i wybierajmy tę pochodzącą  ze źródeł odnawialnych oraz paliw kopalnych – wybierz komunikację publiczną zamiast auta, pociąg zamiast samolotu itp.
  • Segreguj odpady, pij przefiltrowaną wodę z kranu, kupuj żywność lokalną, najlepiej bez opakowań.

fit 1905733 1280

Warto podjąć jak najwięcej kroków zmierzających do obniżenia długu ekologicznego. Ważne są codzienne wybory i zaangażowanie społeczności w problem. Na tej stronie: https://www.overshootday.org/steps-to-movethedate/ znajdziecie ciekawe inicjatywy, dążące do opóźniania Dnia Długu Ekologicznego. Włączcie się w nie, zainspirujcie się do własnych pomysłów i dbajcie o naszą drogą planetę każdego dnia, nie tylko od „święta”.

 

 

 

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept