Dlaczego lepiej pić wodę, niż napoje?

Dlaczego lepiej pić wodę, niż napoje?

Opublikowano 23/04/2019

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Twoje ciało składa się w ok. 70% z wody. Bez niej nie możesz utrzymać prawidłowej temperatury ciała, stawów w dobrej kondycji, ani pozbyć się toksyn poprzez wydalanie moczu, potu i wypróżnienia.

Brak dostatecznej ilości wody może prowadzić do odwodnienia, co powoduje osłabienie mięśni i skurcze, brak koordynacji i zwiększone ryzyko udaru cieplnego. W rzeczywistości woda jest tak ważna, że ​​bez niej człowiek nie przeżyje dłużej, niż 3-4 dni.

AdobeStock 114078667

Więc ile wody potrzebujesz? Chociażby po to, aby uzupełnić to, co tracisz codziennie poprzez oddawanie moczu, pocenie się, a nawet wydychanie? Pewnie często słyszysz, że musisz pić co najmniej 8 szklanek wody każdego dnia. Światowe organizacje zalecają nawet, aby kobiety piły ok. 11 szklanek wody dziennie, a mężczyźni 15 szklanek wody! Dodatkowo miej na uwadze, że Twoje zapotrzebowanie na wodę wzrasta:

  • W ciepłe lub gorące dni.
  • Przy wzmożonej aktywności fizycznej.
  • Podczas choroby, zwłaszcza jeśli masz gorączkę, biegunkę, kaszel lub wymiotujesz.

Są to jednak tylko szacunki i uogólnienia – każdy z nas potrzebuje innej dziennej dawki wody, z uwzględnieniem wieku, wagi, trybu życia i poziomu aktywności. Każdego dnia można przyjąć odpowiednią ilość wody pijąc ją, spożywając w daniach, a także jedząc owoce i warzywa. Pamiętaj, że jeśli zamierzasz robić coś męczącego, np. uprawiać sport, będziesz potrzebować dodatkowej wody przed, w trakcie i po wysiłku. Woda jest wówczas najlepszym rozwiązaniem, dużo lepszym, niż popularne napoje. 

AdobeStock 134510271

Dlaczego nie warto pić napojów?

Napoje nigdy nie zaspokajają pragnienia. Działają bardzo podobnie do diuretyku, który zabiera więcej wody, niż dostarcza organizmowi. Przetwarzanie dużych dawek cukru w ​​napojach kradnie znaczną ilość wody z organizmu. Eksperci twierdzą, że aby zastąpić skradzioną wodę,  musisz wypić nawet 8-12 szklanek wody na każdą szklankę napoju, którą konsumujesz!

Napoje wymywają minerały

Podwyższony poziom fosforanów w napojach powoduje wypłukiwanie ważnych składników mineralnych z organizmu. Napoje są wytwarzane z oczyszczonej wody, która również wymywa ważne składniki mineralne z organizmu. Poważny brak minerałów może prowadzić do chorób serca, osteoporozy i wielu innych chorób. Większość witamin nie może spełniać swojej funkcji w organizmie bez obecności minerałów. Napoje mogą usuwać rdzę ze zderzaka samochodu lub innych powierzchni metalowych. Wyobraź sobie, z czym musi się zmierzyć Twój przewód pokarmowy, gdy wlewasz w siebie gazowany napój…

AdobeStock 66879032

Cukier i aspartam

Duże ilości cukru w ​​napojach bezalkoholowych powodują wytwarzanie przez trzustkę dodatkowej ilości insuliny, co prowadzi do hipoglikemii. Przewlekłe podwyższenie poziomu cukru i insuliny może prowadzić do cukrzycy i innych poważnych chorób. Jest to szczególnie uciążliwe dla rozwijających się dzieci, co może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych. Dietetyczne napoje zawierają z kolei aspartam, który jest powiązany z depresją, bezsennością, czy chorobami neurologicznymi.

Napoje a trawienie

Napoje poważnie zakłócają trawienie. Kofeina i duże ilości cukru praktycznie wyłączają proces trawienia. Oznacza to, że twoje ciało zasadniczo nie przyjmuje żadnych składników odżywczych z pożywienia, które właśnie zjadłeś, nawet tych spożywanych kilka godzin wcześniej.

AdobeStock 110176193

Za dużo kwasu

Napoje bezalkoholowe są wyjątkowo kwaśne. Ciało ludzkie naturalnie ma pH na poziomie około 7. Napoje bezalkoholowe mają pH około 2,5, co oznacza, że ​​wlewasz do swojego ciała coś, co jest wielokrotnie bardziej kwaśne niż twoje ciało! Choroby rozwijają się wyjątkowo łatwo w kwaśnym środowisku. Nie jest przypadkiem, że pH ciała pacjentów z rakiem lub zapaleniem stawów jest zawsze niskie. Im bardziej chory jest człowiek, tym niższe pH ciała.

Stałe odmawianie organizmowi odpowiedniej ilości wody może prowadzić do przewlekłego odwodnienia komórkowego, czyli stanu osłabiającego organizm na poziomie komórkowym. To z kolei może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego i wielu innych chorób. Jeśli zdarza Ci się sięgać po napoje, które rzekomo zabijają pragnienie, radzimy jak najszybciej zmienić nawyki. Twoje ciało potrzebuje wody, nie smakołyku z bąbelkami wątpliwej jakości... 

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept