5 oznak twardej wody w Twoim domu - jak sobie z nimi poradzić?

5 oznak twardej wody w Twoim domu - jak sobie z nimi poradzić?

Opublikowano 08/07/2016

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Jeśli baterie w Twojej łazience są pokryte trudnym do usunięcia osadem, na wyschniętych naczyniach widnieją jasne smugi, a pijąc herbatę dostrzegasz nieapetyczny „kożuch”, mamy dla Ciebie dwie wiadomości – złą i dobrą. Zła jest taka, że masz w domu twardą wodę, a dobra – że jest sposób na wyeliminowanie każdego z powyższych problemów. Kolejną pocieszającą informacją jest fakt, że nie jesteś wyjątkiem -  większość polskich  domostw boryka się z twardą wodą.

mapa twardosci ogolna ecowater

Jak powstaje twarda woda?

Za twardość wody odpowiedzialne są rozpuszczone w niej sole, przede wszystkim wapnia i magnezu. Oba te pierwiastki łatwo krystalizują, zwłaszcza po podgrzaniu, co gołym okiem widoczne jest w postaci warstwy kamienia wewnątrz rur, przez które płynie w Twoim domu woda, czy na ściankach czajników. Efekt jest np. taki, jak na zdjęciu poniżej:

aktualnosc1

Jak poznać twardą wodę?

1. Zniszczone instalacje grzewcze. Osadzanie się kamienia o grubości 1 mm na powierzchni wymiennika ciepła oznacza, że:

  • wydajność instalacji grzewczej jest niższa o 10%,
  • zużycie materiałów grzewczych jest wyższe o ok. 10%,
  • z powodu niższego natężenia przepływu wody ciśnienie w rurach stopniowo rośnie, co z upływem lat może doprowadzić do pękania rur.

2. Nieestetyczne jasne osady na powierzchni urządzeń sanitarnych. Osadzające się na bateriach oraz kabinach prysznicowych białe ślady oznaczają, że:

  • Twoje sanitariaty szybciej ulegną zniszczeniu i będzie konieczna ich przedwczesna wymiana,
  • Do wyczyszczenia tej samej powierzchni zużywasz do 60% większej ilości środków czyszczących, myjących i piorących.

3. Podrażniona skóra po kąpieli. Mydło i inne środki myjące gorzej rozpuszczają się w wodzie. Oznacza to, że:

  • Musisz zużyć więcej wody na spłukanie środków myjących po kąpieli,
  • Twoja skóra jest narażona na wysuszenie i negatywne oddziaływanie detergentów, zwłaszcza jeśli cierpisz na dolegliwości o podłożu dermatologicznym,
  • Dolegliwości skórne, takie jak np. egzema mogą się nasilić.

4. Uporczywe zacieki na naczyniach. Twarda woda pozostawia jasne osady na naczyniach i zmniejsza rozpuszczalność środków myjących. Oznacza to, że:

  • Twoje naczynia i sztućce wciąż wyglądają na brudne, bez względu na to, ile razy były czyszczone,
  • Istnieje ryzyko niedomycia i niedokładnego wypłukania naczyń. Czyli zjadasz m.in. płyn do mycia naczyń...

5. Zniszczone ubrania po praniu. W twardej wodzie dużo detergentów jest przeznaczonych na nieefektywne zmiękczanie twardej wody, zamiast na wyczyszczenie ubrań. Duża część środków myjących osadza się również na ubraniach. Oznacza to, że:

  • Ubrania są niedokładnie wyprane i wypłukane,
  • Materiały szybko płowieją, szarzeją i stają się nieprzyjemne w dotyku, nawet po użyciu dodatkowych płynów zmiękczających,
  • Włókna ubrań są znacznie osłabione, powodując ich przedwczesne zużycie.

ROZWIĄZANIE

Aby pozbyć się problemu twardej wody, musisz wyeliminować szkodliwe dla instalacji jony wapnia oraz magnezu i na tym właśnie polega zmiękczanie wody.

Sposobem na osiągnięcie celu jest zamontowanie zmiękczacza o wydajności dostosowanej do liczby domowników, zużycia wody oraz jej twardości. Najlepiej dobrać urządzenie u specjalisty. Wystarczy podłączyć urządzenie do prądu oraz do głównego dopływu zimnej wody i zapewnić odpływ popłuczyn do kanalizacji.

zywica wycieta

Żywica jonowymienna ze zmiękczacza wody

Zmiękczanie wody - co to za proces?

Element zmiękczacza, który uwolni Cię od twardej wody, to tzw. złoże jonowymienne, umieszczone wewnątrz zmiękczacza w formie niewielkich kulek o złotym odcieniu. Złoże wyłapuje jony wapnia oraz magnezu i zastępuje je jonami sodu. Popłuczyny z jonami powodującymi twardość są odprowadzane do kanalizacji, a Ty od tej pory możesz cieszyć się zmiękczoną wodą. Gdy złoże zaczyna tracić swoje właściwości i istnieje ryzyko, że niechciane jony wapnia i magnezu dostaną się do wody, złoże podlega krótkiej regeneracji roztworem soli (regeneracja przypada na okres, kiedy urządzenie nie jest używane, np. w godzinach nocnych). Poza dosypywaniem soli co (zwykle co kilka miesięcy), urządzenie nie wymaga ingerencji ze strony użytkownika, dostarczając zmiękczoną, czyli lepszej jakości wodę dla całego domu.

Sprawdź naszą ofertę zmiękczaczy wody.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept