10 sposobów na oszczędzanie wody w biurze

10 sposobów na oszczędzanie wody w biurze

Opublikowano 28/09/2019

Chcesz mieć lepszą wodę w domu? Skontaktuj się z nami »

Oszczędne użytkowanie wody to dziś konieczność. Każdy z nas może odegrać w tym zakresie istotną rolę - od nauki malucha, aby myć zęby przy zamkniętym kranie, do wielonarodowej korporacji, której zespół jest świadomy ograniczonych ilości cennych zasobów naturalnych, wody w szczególności.

Wykorzystanie wody w miejscu pracy

Być może już teraz dokładasz wszelkich starań, aby oszczędzać wodę w swoim domu, ale często w miejscu pracy jesteśmy zajęci pracą i nie zwracamy tej samej uwagi na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem (zwłaszcza dlatego, że w biurze nie mają one bezpośredniego wpływu na nasz portfel).

AdobeStock 265360145

Tymczasem firmy mają duży wpływ na to, ile wody zużywają w codziennej działalności. Świadome ekologicznie firmy z obszaru FMCG już dziś starają się pracować z hodowcami, którzy zużywają do produkcji żywności lub półproduktów mniej wody, a w biurach coraz częstsza staje się instalacja toalet o niskim przepływie, czy inwestowanie w roślinność ogrodową wymagającą minimum podlewania.

10 sposobów na zmniejszenie zużycia wody w miejscu pracy.

Ile z tych porad stosuje już Twoje biuro?

1. Zainstaluj toalety o małym przepływie.

Według Agencji Ochrony Środowiska, największy udział wody w budynkach biurowych odbywa się poprzez korzystanie z łazienek. Agencja zauważa również, że starsze, nieefektywne toalety zużywają około 25 l wody na jedno spłukiwanie, podczas gdy toalety wodooszczędne zużywają ich tylko 5 lub mniej, zwłaszcza jeśli w miejscu pracy znajduje się wiele toalet.

2. Sprawdź, czy w kranach nie ma przecieków i szybko je napraw.

Ten kalkulator marnowania wody poprzez przecieki może Ci podpowiedzieć, ile wody marnuje Twój cieknący kran. https://water.usgs.gov/edu/activity-drip.html

AdobeStock 287044441

3. Zainstaluj napowietrzacze kranów.

Podłącz napowietrzacze do baterii do mycia rąk. Napowietrzacze mieszają wodę z powietrzem, tworząc bardziej „puszysty” strumień i zużywają mniej wody niż tradycyjne baterie. Jeśli Twoja firma oferuje prysznice na miejscu, przejdź na głowice o małym przepływie.

4. Oznakowanie.

Umieść znaki przypominające współpracownikom, aby wyłączali wodę podczas spieniania i szorowania rąk, a następnie włączali ją z powrotem do płukania. Według statystyk może to zaoszczędzić około 8l wody na minutę.

5. Kompost.

Znaki w kuchni biurowej mogą przypominać ludziom, aby kompostować resztki żywności zamiast korzystać z wywozu śmieci, który za każdym razem zużywa wodę.

AdobeStock 147226918

6. Edukacja ekologiczna.

Upewnij się, że współpracownicy wiedzą, że firma koncentruje się na oszczędzaniu wody. Zapisanie polityki w podręczniku dla pracowników to komunikat, że zrównoważony rozwój jest integralną częścią misji firmy.

7. Zamiataj.

Nie używaj wody do czyszczenia, które można wykonać innymi narzędziami: zamiataj chodniki i podłogi zamiast mycia ich pod ciśnieniem.

8. Nie sadź trawy.

Jeśli na terenie Twojego miejsca pracy znajduje się trawa, rozważ jej usunięcie. Sucholubne rośliny mogą zużywać do 83% mniej wody niż trawa.

AdobeStock 243327126

9. Inteligentne podlewanie.

Jeśli krajobraz w sąsiedztwie Twojej firmy wymaga mimo wszystko podlewania, upewnij się, że odbywa się to rano, kiedy niższa temperatura oznacza, że więcej wody trafia do gleby zamiast odparowywać. Zainstaluj czujniki deszczu tak, aby system wyłączał się, gdy deszcz przejmuje obowiązki związane z nawadnianiem. W miarę możliwości należy stosować nawadnianie kropelkowe.

10. Naturalne nawadnianie.

Przestudiuj swój system nawadniania, aby dowiedzieć się, czy może on wykorzystywać alternatywne źródła wody, takie jak przechwycona woda deszczowa. Jeśli tak, zainstaluj system beczek na potrzeby nawadniania krajobrazu i chłodzenia.

powrót do bieżących aktualności

Wyślij zapytanie
_Common.PrivatePolicyAccept